İrlanda’ya Dair Enteresan Bilgiler

Bu yazımızda Avrupa'nın kuzey ülkelerinden İrlanda ile ilgili şaşırtıcı bilgiler paylaşıyoruz.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Atlantik Okyanusu’nda bulunan Britanya Adaları’nın batısında yer alan İrlanda Adası üzerinde kurulu ve Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti’nin sınır uzunluğu üçyüzaltmış kilometre olup, başkenti ise Dublin’ dir. Avrupa Birliği’ne üye olmasının ardından ülkenin gösterdiği büyüme ile kelt kaplanı lakabına layık görülen İrlanda’nın dili ise Galce olsa da İngilizce de konuşulmakta ve ülkenin yaşlıları ise akıcı bir şekilde Galce konuşmakta ve İrlanda’da eğer bir devlet dairesinde çalışmak istiyorsanız mutlaka Galce bilmelisiniz. İrlanda ülkesinin yüzde beşi protestan ve yüzde doksan beşi ise Katolik olup, ülkede yaşayan çoğu vatandaş dinine bağlıdır. İrlanda’da da her yıl 17 Mart Saint Patrick günü olarak kutlanmaktadır. Keyiflerine ve rahatlarına düşkün olan İrlandalılar May Day, St. Patrick Day, June Day, Easter Day ve St. Stephen Day gibi isimler ile anılan ve genel adıyla Bank Holiday olarak bilinen tatil günleri de vardır.

İrlanda ile ilgili bilinen birçok ilginç bilgi vardır. Örneğin, Antik İrlanda’da da kralın göğsünü emmek bir tür bağlılık göstergesi olarak görülüyordu, İrlanda’da da Happy Hours denilen içki içme saati yasaklanmıştır, şu an yaşamakta olan bütün kutup ayılarının atası olan kahverengi dişi bir ayı elli bin yıl önce İrlanda’da da yaşamaktaydı, İrlanda’nın birası olan Guinness ise İrlanda’da da içildiğinden daha fazla Nijerya’da içilmektedir ve İrlanda’da da Davut’dan dokuzyüz yıl sonra açılmış olan Sean Barı halen daha aktif bir şekilde faaliyet göstermeye devam etmektedir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra İrlanda hakkında 5 ilginç bilgi yani en ilginç olanları ise,

 1. 1720 yılında İrlanda’da da açılan yat kulübü Dünya’nın en eski yat kulübüdür.

  Yat Kulübü

 2. İrlanda’da da hiç yılan bulunmamaktadır.

  Yılan

 3. Meşhur Titanic gemisi de İrlanda’da da yapılmıştır.

  Titanic

 4. 1845 ile 1852 yılları arasında İrlanda’da meydana gelen büyük kıtlıktan önceki sekiz milyonluk nüfusa halen daha ulaşamamıştır ülkenin nüfusu ve şuanda da ülkenin nüfusu altı buçuk milyondur.

  Kıtlık

 5. İrlanda isimlerinde yer almakta olan Mc takısı oğlu anlamına geliyor.

  Mc Takısı

Sıradaki içerik:

İrlanda’ya Dair Enteresan Bilgiler