Yerli Ve Yabancı Turistlerin Gözdesi Balıkesir

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Balıkesir’de bulunan güzellikleri saymakla bitmez. Neredeyse her yerinde tarihi güzellikler barındırıyor. Balıkesir, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış bir şehirdir. Gezdikçe insanın ilgisini daha da çok arttıran bir şehirdir. Balıkesir, yaz aylarında oldukça fazla turistin gezilecek şehirler listesinde yer alıyor.

Dilerseniz Balıkesir’de gezilecek yerler konulu videoyu buradan izleyebilirsiniz. Hemen ardından sizler için Balıkesir’de ki yerler hakkında yazdığımız yazıları okuyabilirsiniz.

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti, bazı kaynaklarda bir açık hava müzesi olarak bilinmektedir. Bu Antik Kent, birçok turistin ilgi alanına girmektedir. Bundan dolayı Balıkesir şehri, Antandros Antik Kenti sayesinde yoğun bir şekilde turist çekmektedir. Antandros Antik Kenti, Edremit ve Altınoluk çevresinde ki eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Mozaikleriyle ön planla olan bu kent, anlayacağınız üzere daha çok mozaik temalı arkeolojik eserlere sahiptir. Bu kentin geçmişi yaklaşık olarak M.Ö. 1200‘lü yıllara dayanmaktadır. Bu kentte geçmişe ait karakteristik yapılarda bulmanız mümkün.

Aynı zamanda bu bölgede Roma Dönemi’nden kalma miras bir villaya da tanıklık etme şansına sahip olabilirsiniz. Troya Savaşı’nda hatırlayacağınız üzere Antandros adı sürekli geçmekteydi.

Kaz Dağları

Kaz Dağları, genel olarak mitolojik kaynaklarda ismi İda Dağları olarak geçmektedir. Kaz Dağları, neredeyse yılın her mevsimi hem yerli hemde yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir.

Kaz Dağları, ülkemizin en büyük milli parklarından birisine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu eşsiz güzelliği görmek için insanlar akın etmektedir. Bu güzel yerde, bol bol temiz hava ile karşılaşacaksınız.

Kaz Dağları, aynı zamanda kamp yapabileceğiniz, doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz, etrafta ki köyleri keşfedebileceğiniz bir yerdir. Kaz Dağlarının, sadece belli bir bölümü ziyarete açıktır.

Şeytan Sofrası

İnanca göre şeytan cennetten kovulduktan sonra, dünyada kendine yeni bir cennet arayışına girmiş. Bu arayışın sonucunda burayı keşfetmiş. Ve bu sırada şeytan buraya bir ayak izi bırakmıştır. Sönmüş volkan sayesinde oluşmuş olan tepe, zamanla sofra şekline bürünmüştür.

Sonuç olarak anlattığımız tepenin ismi Şeytan Sofrası olarak anılmaktadır. Bu eşsiz güzelliğe gittiğinizde sadece burası değil, buraya gidilen yolda sizleri büyülemeye yetecektir.

Cunda Adası

Cunda Adası, aynı zamanda Alibey Adası olarak bilinmektedir. Cunda Adası, bir köprüden destek alınmış vaziyette karaya bağlıdır. Aynı zamanda bu ada Ege Denizinin en büyük 4 adasından biri olarak bilinir. Cunda Adası haricinde Ayvalık’ta 21 tane daha ada bulunuyor.

Ancak bu 21 adanın hiçbirinde Cunda Adası gibi bir yerleşim söz konusu değildir. Bu sayede Cunda Adası, daha çok ziyaret edilmektedir ve daha cazip görünmektedir. Cunda Adası içerisinde Rumlardan kalma mimari konuda harika miraslara denk gelmeniz çok muhtemel.

Paşalimanı Adası

Paşalimanı Adası içerisinde 5 ayrı yerleşim bölgesi bilinmektedir. Fakat buralarda yaşayan insanlar çok fazla sayıda Balıkesir çevresinde bulunan şehirlere göç etmiştir.

Yaz ayları geldiğinde burada ki nüfus yaklaşık olarak 10 kat fazla olmaktadır. Geçmişe bakıldığında Paşalimanı Adası, Halone olarak anılıyordu. Aynı zamanda bu ada, Osmanlı zamanlarında seferlere hazırlık alanı olarak kullanılmaktaydı.

 • Türkiye'de Kışın Gezilebilecek Harika Yerler – İnternet Blogu
  9 ay önce

  […] Coğrafi konumu gereği ülkemiz hem yaz aylarında hem de kış aylarında birbirinden farklı güzellikler sunmaktadır. Her yıl açıklanan resmi verilerden de kış ve yaz mevsimlerinde yerli ve yabancı […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Yerli Ve Yabancı Turistlerin Gözdesi Balıkesir