Bolu’da Gezilecek Yerler

   • internetblogu internetblogu

   Karadeniz bölgesinin keşfedilmesi gereken güzelliklerini barındıran Bolu şehri, yaz mevsimlerinde ne kadar güzel olsa da kış mevsimlerinde de güzelliğini korumaya devam ediyor. Bolu şehri, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

   Bolu’da Gezilecek Yerler Listesi

   Eğer hazırsanız siz sevgili okurlarımız için hazırladığımız Bolu‘da Gezilecek Yerler Listesine birlikte göz atalım.

   Dilerseniz Bolu Şehrine Ait Gezi Videosuna Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

   1 – Yedigöller Milli Parkı

   Bolu şehrinde gezilmesi gereken yerler listesinin ilk durağı Yedigöller Milli Parkı. Bolu şehir merkezine uzaklığı 42km’lik bir mesafede bulunuyor. Yedigöller Milli Parkı, kesinlikle keşfetmeniz ve görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. 1642 hektarlık bir alana konumlanmış olan park, 1965 yılında Milli Park ilan edilmiştir ve hemen ardından ziyarete açılmıştır. Yedigöller Milli Parkı 7 adet göle sahiptir ve doğal güzelliğine güzellik katan 100’ün üstünde farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bazı kaynaklara göre bu kuş türünün 120’ye kadar çıktığı söylenmekte.

   2 – Bolu Müzesi

   Bolu şehri ve yakın çevresine ait arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan eserler, Bolu Müzesinde sergileniyor. 1981 yıllarında müze haline getirilip ziyarete açılan Bolu Müzesi, bir çok sayıda eseri bünyesinde barındırmaktadır. Roma, Urartu ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserlerin yanı sıra Lidyalılara da ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Bolu şehrini ziyaret ettiğiniz de Bolu Müzesini de kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. Saat 09:00 – 19:00 aralıklarında ziyarete açık olan Bolu Müzesi, yaz ve kız mevsimlerinde saatlerinde değişiklik gösterebiliyor.

   3 – Zafer Kulesi

   Bolu şehrinin Göynük ilçesinde bulunan Zafer Kulesi, Sakarya Meydan Muhaberesi zaferini temsil etmek için yapılmış sayılı eserlerden bir tanesidir. Hem Bolu şehrini, hemde Göynük ilçesini temsil eden Zafer Kulesi, önemli bir sembol niteliği de taşımaktadır. Zafer Kulesi, 1960 yıllarında restore edilerek yeniden hayata döndürülmüştür. Bolu şehrini ziyarete geldiğiniz de görmeniz gereken güzelliklerin arasına girmeyi başarmış bir yapıdır.

   4 – Kartalkaya Kayak Merkezi

   Türkiye’de kayak denilince ilk akla gelen kayak tesislerinden bir tanesi olan Kartalkaya Kayak Merkezi, gerek konaklama gerek ise tesisleri sayesinde kayak severler için oldukça fazla imkana sahip bir kayak merkezidir.

   5 – Yıldırım Bayezit Camii

   Bolu şehrinin, büyükcami mahallesinde bulunan Yıldırım Bayezit Camii, ismini Yıldırım Bayezit’ten almıştır. 1382 yıllarında yapılan Yıldırım Bayezit Camii, olağanüstü mimarisi ile insanların ilgisini çekmeyi başarmış ve oldukça turiste misafirlik etmiştir. Bolu’ya gelip, Yıldırım Bayezit Camii‘ye uğramayı unutmayın.