Mardin’de Gezilecek Yerler

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Mardin’in evleri, insanları, mutfak lezzeti ve şehrin genel haliyle kendisine has bir şehirdir. Yurt içi ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiş olan Mardin, dinlerin de buluşma noktasıdır. Eğer hazırsanız sizler için özel olarak hazırladığımız Mardin’de Gezilecek Yerler listesine geçelim.

Dilerseniz Mardin’de Gezilecek Yerler videosuna Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1 – Mardin Evleri

Mardin, kendisine has evleriyle bir çok turistin ilgisini çekmiştir. Özellikle evlerin taş işçiliği göz kamaştırıyor. Şehre büyüleyici bir orta çağ görüntüsü veren evler, Mardin’de gezilmesi gereken yerler listemizin birinci sırasında.

Mardin evlerinin en önemli yanı ise sıcağı içe yansıtmaması olabilir. Bol bol fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz bu evler, görmeye değer bir yapıdadır.

2 – Deyrulzafaran Manastırı

Milattan sonra 5. yüzyılda Sürnayiler tarafından yapılan bu yapı inşaatının bitmesinin ardından 1932 yılına kadar Süryani Ortodoks patriklerinin yerleşim yeri olmuştur.

Toplamda 52 adet patriğin mezarı bulunmaktadır. Bu yapının en güzel ve ilgi çekici kısmını Mor Hananyo (Kubbeli), Meryem Ana Kiliseleri, Azizler Evi ve Güneş Tapınağı oluşturmaktadır.

İnşasından günümüze kadar ulaşmayı başaran mozaikler sağlamlığını korumaya devam ediyor. Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ederseniz Süryanice İncil’ini görebilme fırsatını yakalamış olursunuz.

3 – Ulu Camii

Mardin şehrinde bulunan Ulu Camii, toplamda 16 adet kitabeye sahiptir. Ulu Camii’nin mimarı ve ne zaman yaptırıldığı bir sır gibi bilinmemektedir.

Mardin şehrine ait en eski camii olarak bilinen bu dini yapı, 2 adet minareli bir şekilde inşa edilmiştir. Fakat günümüze kadar sadece 1 tanesi sağlam bir şekilde ulaşabilmiştir.

Ulu Camii, günümüzde ki görünümüne kavuşabilmek için sırası ile Akkoyunlu, Memlük ve Osmanlı dönemlerinde reziyon edilmiştir. Son görünümüne 1967 yılında kavuşmuştur. Ulu Camii, 4 büyük mezhebe hitap etmektedir ve minaresinde cennet ile müjdelenen 10 sahabenin isimleri yazılıdır.

4 – Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, bir diğer adıyla “Kartal Yuvası” 10. yüz yılda Hamdaniler sayesinde günümüzde ki haline kavuşmuştur. Geçmişi yaklaşık olarak 1600 yıla dayanır. Sahip olduğu askeri yapısı ve stratejik konumu sayesinde ikametgahlarını ellerinde tutmak isteyen medeniyetler tarafından kullanılmıştır.

Bu tarihi yapı, sizleri büyüleyecek sayılı eserlerden bir tanesidir. Mardin’e gelirseniz eğer burayı da kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.

5 – Kasımiye Medresesi

Mardin’de gezilmesi gereken yerler listemizin 5. sırasında Kasımiye Medresesi bulunmaktadır. Bu tarihi yapı, Artuklular döneminde yapılmaya başlamıştır. Fakat Timur yönetiminde ki Moğollar’ın saldırısına uğramıştır ve yarım kalan bir Kasımiye Medresesi bulunmaktadır.

Kasımiye Medresesi, 15. yüz yılda Akkoyunlu Sultanı Kasım İbn Cihangir sayesinde inşası tamamlanmıştır. Bu tarihi yapı, taş işçiliği ve mimari yapısı ile büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Kasımiye Medresesi’nin avlusunda öldürülen Kasım Paşa’nın kız kardeşinin bu tarihi yapıya asmış olduğu gömlekte sıçramış kan izlerinin, duvara su döküldüğü vakit görüldüğü rivayet ediliyor.

Sıradaki içerik:

Mardin’de Gezilecek Yerler