Dondurucu Soğukluğa Sahip 5 Ülke

Bu yazımızda dünyada soğuklarıyla meşhur 5 bölgeye yer veriyoruz.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya’da öylesine ülkeler vardır ki daimi olarak soğuktur ve kar yağışı hiç durmadığı gibi montunuzu da hiç üzerinizden çıkaramazsınız. Bu soğuk ülkeler de bilinen güneş yanığı yerine kar yanığı olabilirsiniz. O ülklere seyahat etmeyi düşünürken bilmeniz gereken Dünya’nın en soğuk 5 ülkesi ise,

 1. Antartika

  Antarktika

Bir ülke olmasa da dünyanın en soğuk bölgesi kesinlikle Antartika’dır. Antartika’da bulunan buzullar erimeden önce hemen hemen herkesin en az bir kez görmek istediği bölge neredeyse hiç güneş almıyor ve eksi 50 derece ve altında bir soğukluk yaşanıyor. Tarihe geçmeyi başarmış olan ölçülen en dip soğukluk derecesi ise eksi 89 derecedir. Antartika o kadar soğuktur ki, kaşiflerin bile sadece Dünya’nın bu kesiminde dışarıda oldukları için soğuktan ölme riski bulunmaktadır.

 1. Rusya

  Rusya

Rusya’da kış mevsiminde eksi 40 dereceden başlayan soğukluk, mevsimin gidişat durumuna göre eksi 50 dereceyi bulabiliyor. Rusya, yazın bile sadece iki ay güneşi görmeyi başarabiliyor ve bu mevsimde bile sıcaklık derecesi eksiden yukarıyı göremiyor.

 1. Kanada

  Kanada

Kanada’da uzun bir kış mevsimi yaşanırken bu mevsimde sıcaklık eksi 40 derece ile eksi 50 derece aralığında dondurucu bir soğuk hava ülkenin genelinde etkili olmaktadır. Genel olarak soğuk bir iklime sahip olan ülkede, bilhassa kır bölgeleri özel olarak soğuk olmaktadır. Hatta Yukon’da bulunan Sang kenti, yalnızca Kanada’nın değil, tüm Kuzey Amerika’nın en düşük sıcaklığına sahiptir.

 1. Kazakistan

  Kazakistan

Kış aylarının bir hayli ağır geçtiği Kazakistan’da yaz ayları da eksi derecelerden nasibini almaktadır. Kazakistan’da kış ayları eksi 35 derece ile başlarken eksi 45 derece kadar soğuk havayı görmek mümkündür. Özellikle Kazakistan’ın Astana kenti gibi bazı bölgelerinde hava o kadar soğuktur ki, evden çıkmanız durumunda donmaya bağlı olarak el ve ayak parmaklarınızı kaybedebilme riski oldukça yüksektir.

 1. Amerika Birleşik Devletleri

  Alaska

Ülkenin tamamının aşırı soğuk olduğu söylenemese de, özellikle Alaska ve kuzey doğu kesimleri eksi 30 derece civarında seyreden soğuklar ile kış mevsiminde oldukça soğuk aylar yaşanmaktadır.

Sıradaki içerik:

Dondurucu Soğukluğa Sahip 5 Ülke