Tatil Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tatil fotoğrafları, yıllar sonra baktığınız da o günü hatırlamanızı sağlayacak yegane anıdır. Bu anıların güzel görünmesini istemez misiniz? Ayrıca bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşmak isteyeceksiniz. Eğer güzel bir fotoğraf paylaşırsanız, bir sürü güzel yorum ve bir sürü beğeni alırsınız. Yıllar geçse de güzelliğini kaybetmeyecek tatil fotoğraflarının nasıl çekileceğinden bahsettik.

Hazırladığımız Yazıya Geçmeden Önce Dilerseniz Güzel Fotoğraf Çekilmenin 5 Altın Kuralı Konulu Videoyu İzleyelim.

1 – Işığı Doğru Kullanın

Fotoğraf çekerken, ışığı doğru kullanmak çok önemlidir. Eğer ışığı doğru kullanamaz iseniz, fotoğraf ya çok aydınlık olur ya da çok karanlık. Net ve güzel fotoğraflar çekmek için ışık büyük rol oynamaktadır. Arkanızda manzarayı göstermek isteyip fotoğraf çektiğiniz de manzaranın aydınlık sizin karanlık çıktığınız fotoğrafları hatırlayın. Eğer manzaraya karşı fotoğraf çekmek istiyorsanız güneş ışığını arkanıza almanız gerekiyor. Daha efektif ve kendiniz ön planda çıkmasını istediğiniz fotoğraf çekmek istiyorsanız, ışığın size doğru yansımasını sağlamalısınız.

Profesyonel fotoğrafçıların ışık kullanımı konusunda artık ezberlediği teknikler vardır. Fakat amatör fotoğrafçılar bu tekniklerden habersizdir. Yine de size anlattığımız bu bir kaç teknik ile deneme – yanılma yaparak sizlerde bir çok profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.

2 – Makro Çekimler Yapın

Tatildeyken fotoğraf çekmek sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değildir. Gitmiş olduğunuz tatil yerinde doğal güzellikleri keşfetmelisiniz. Hatta tatile gitmeden önce gideceğiniz yer hakkında ufak bir araştırma yaparak gidin ve gittiğiniz zaman kendinize özel araştırmalar yaparak oranın güzelliklerini keşfedin. Bu güzelliklerin fotoğraflarını bir bir çekin. Gölgenin düşük miktarda olduğu saatleri seçerek yüksek enstantane ile hareketleri dondurun. Hatta açık diyafram kullanabilirsiniz. Netlemeyi de odak noktanı yaparak daha kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz.

3 – Renkleri Kullanın

Tatil fotoğraflarını incelediğimizde genel olarak tonlarının mavi ve sarı olduğunu görürüz. Fakat bizim size önerimiz, gördüğünüz her rengi değerlendirmeye çalışın. Çiçekleri, gökyüzünü, günün doğuşunu ve batışının kızıllığını, ağaçları fotoğraflarını çekin. Sadece manzara fotoğrafları çekmeyin, portre fotoğraflar çekmeyi de unutmayın.

4 – Portre Çekim Yapın

Tatil fotoğrafı nasıl çekilir listemizin dördüncü sırasında portrelere odaklanarak farkınızı ortaya koymak yer alıyor. İsterseniz geniş açılı bir lens kullanın ve yakın görüş noktasından çekim yapın. Bu sayede odak noktası tamamen siz olmuş olursunuz. Çevrenizde sizden bağımsız eğlenen insanları çekmeye çalışın. Koşuşturan hayvanları çekin. Anı yakalamaya çalışarak fotoğraflarınıza heyecan katın.

5 – Detaylara Odaklanın

Tatil fotoğrafı nasıl daha ilgi çekici olur derseniz diğer bi önerimiz detaylara odaklanmanız olacak. Kum tanelerinin şekilleri, balıkçı ağlarının arasından görünen bir manzara, yemek masalarındaki bardaktan süzülen damlalar, bir tatilcinin gözlüğüne yansıyan çocuklar gibi detaylara odaklanın ve yenilikçi fikirler yaratmaktan sakın çekinmeyin. Böylelikle herkesten farkınız olacak tatil fotoğrafları çekmiş olursunuz.

Sıradaki içerik:

Tatil Fotoğrafı Nasıl Çekilir?