Sağlığımız İçin Yulafın Önemli Faydaları

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlığımız için Yulaf, çok önemli bir rol oynamaktadır. Diyet veya spor yaparken tüketilmesi gereken önemli bir besin türüdür. Günlük yaşantınızda kahvaltılarınızda da mutlaka tüketmeniz gereken Yulaf, yüksek protein ve lif kaynağı sayesinde sağlınıza iyi yönde etkisi olacaktır.

Demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerini barındıran yulaf, oldukça iyi bir selenyum kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer hazırsanız sizler için hazırladığımız bu yazımızda yulafın faydalarından bahsedelim.

YULAFIN FAYDALARI

Yulaf Kilo Vermenizde Önemli Rol Oynar

Yulaf, uzun süre boyunca tokluk hissi yaratır. Böylece diğer yiyecekleri daha fazla tüketmenize engel olarak, kilo vermenizde önemli bir rol oynar.

Kardiyovasküler Riskini Büyük Ölçüde Azaltır

Yulaf, serbest radikalleri yok eden ve kalbin arterlerinin sertleşmesine neden olan oksidatif stresle mücadele eden antioksidanlara sahiptir. Bunun yanında sağlıklı bir kalbi kalbi destekler ve iskemik kalp hasarını önleyen lignanlar ve beta-glukanlar barındırır.

Yulaf Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yulafın içerisinde bulundurduğu beta-glukan, vücudumuzda ki enfeksiyonlar ile mücadelede büyük öneme sahiptir. Bununla birlikte içerisinde selenyum ve çinko içerir. Enfeksiyonlardan koruyan ve vücut sağlığını / bağışıklığını güçlendiren önemli besin maddeleri içerir.

Yulaf Enerji Kaynağıdır

Yulaf, içerisinde fazlaca bulundurduğu lif, protein, karbonhidrat ve B vitaminleri sayesinde çok güçlü bir enerji kaynağıdır. Yulaf, kış mevsimlerinde tüketildiği zaman güne enerjik ve dinç bir şekilde başlamayı sağlar. Özellikle sporcular için önemli bir besindir.

İşte Yulafın saymakla bitiremediğimiz faydaları. Peki Yulafı Nasıl Kullanacağız / Tüketeceğiz ?

 • Kahvaltılarınızda gevrek olarak tüketebilirsiniz. Üzerine kurutulmuş mevsim meyveleri ve süt ilave ederek güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.
 • Bebek ve küçük yaşta ki çocuklarınız için muz ezerek, yulafa ekleyebilirsiniz. Böylece bu faydalı besine alışmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Yulafı su veya süt ile birlikte ıslatarak, tarçın, kuruyemiş ve meyve ekleyip tüketebilirsiniz.
 • Yulaf unu yapıp, çocuk mamalarına ekleyebilir ve çocuklarınızın sağlıklı bir besin tüketmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yulaf ezmesini, ezilmiş muz ve tarçın ile harmanlayınız. Fırında yaklaşık olarak 10 dakika boyunca pişirin ve ara öğünlerde yemek üzere sağlıklı kurabiyeler yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz yulafı sütlü dondurma ve fındık ezmesi ile sağlıklı bir tatlı şeklinde de tüketebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Sağlığımız İçin Yulafın Önemli Faydaları