Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Matcha çayı, içerisinde bulundurduğu klorofil sayesinde vücutta bulunan kanı temizleyen mükemmel bir detoks özelliğine sahiptir. Kilo verme konusunda etkili olması ile bilinen Matcha çayının ana vatanı Japonya’dır.

Matcha çayı, kilo vermenin dışında da içerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde vücuda inanılmaz faydalar sağlamaktadır.

Peki bu Matcha Çayının Faydaları Nelerdir? İşte siz sevgili okurlarımız için Matcha çayının faydalarını hazırladık.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

1. İyi Bir Antioksidan

Matcha çayının, antioksidan değerlerini ölçmek için yapılan çalışma sonucunda diğer yeşil çaylara oranla daha fazla epigallocatechin gallate (EGCG) bulundurduğu ortaya çıkmıştır.

İçermiş olduğu bu madde sağlığımız için son derece yararlı olan bir bileşendir. Vücudumuz için zararlı olan etkileri sıfıra indirir ve böylelikle stres ile ilgili rahatsızlıkların oluşmasını önler.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Matcha, içerisinde çeşitli antioksidanlar, polifenoller, EGCG, ve L-theaine bulundurmaktadır. Bu saymış olduğum maddeler beraber vücudun bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir. Ve çoğu antijenlere karşı kalkan gibi korur.

3. Tip 2 Diyabeti Kontrol Altına Alabilir

Matcha çayının faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Üçüncü maddemiz de ise diyabetik bireylerde metabolizmanın sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamak için yararlıdır. Matcha çayı, antioksidan bakımın zengindir ve diyabetik bireylerin trigliserit, kolesterol ve hepatik glikoz içeriğini azaltma konusunda büyük rol oynar.

Matcha çayını kullanan bireyler üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, bu çayı kullanan kişilerin böbrek ve karaciğer hasarına karşı bir inhibitör etkisi gösterdiği kanısına varılmıştır.

4. Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Matcha’nın içerisinde bulundurduğu epigallocatechin gallate (EGCG) sayesinde kardiyovasküler sağlını korumaktadır. Bu maddeden Matcha’nın içerisinde oldukça fazla bulunmasından dolayı, Matcha’yı kolesterol seviyelerini düşük tutmaya yarayan eşsiz bir iksir haline getirmektedir.

5. Enerji Verir

Matcha, normal kahvelerde bulunan kafeinlerden çok daha farklı bir kafein içerir. Bu içermiş olduğu kafein formu çok daha sağlıklıdır. Bu eşsiz form kafein Teofilin olarak bilinmektedir.

Bu kafeinin her hangi bir yan etkisi olmamakla birlikte enerji düzeyini üst seviyelere çıkarır. Matcha çayının içerisinde bulunan Teofilin, enerjinin yavaş salınmasını destekler ve adrenal bezlerin fonksiyonelliğini de destekleme konusunda yardımcı olur. Teofilin sayesinde vücutta ki hormonal seviyeleri de korumakta büyük rol oynar.

6. Vücutta Detoks Etkisi

Matcha çayının içerisinde bulundurmuş olduğu klorofil, vücutta ki kanın temizlenme sürecini hızlandırır. Matcha, kan ve dokularda bulunan alkalinitesini korumakta büyük rol oynar.

Klorofil, aynı zamanda zararlı toksinlerin kolon duvarlarıyla birleşmemesini sağlar ve onları vücuttan dışarı atar.

7. Rahatlama ve Zihinsel Uyarıyı Sağlar

Matcha çayı, vücudu rahatlatmak konusunda harika bir özelliğe sahiptir. Matcha çayının içerisinde benzersiz bir amino asit olan L-theanine, beyinde ki alfa dalgalanmalarını arttırır ve anti-anksiyolitik özelliklerine sahiptir.

Bu alfa dalgalar sayesinde vücudu gevşemeye teşvik eder ve aynı yoga tekniklerinde yapılan derin bir zihinsel netlik, uyanıklık hissi sağlamaktadır.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dilerseniz Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır ? ve Matcha Çayı Nedir ? konulu videoyu izleyebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Matcha Çayı Nedir? Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?