İyi Yağlar ve Kötü Yağlar Nelerdir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüksek enerji kaynağı sağlayan yağ, 1 gramında yaklaşık olarak 9 kcal enerji bulunur. Yağ, ihtiyacınızdan fazla kullanıldığı zaman vücudunuzda depolanır ve daha sonra bu depolanan yağlar ihtiyaçtan fazla besin almaya devam ettiğiniz taktirde tehlikeli seviyelere gelebilir.

İyi ve Kötü Yağlar Nedir?

Yağlar, yağ asitlerinden oluşur ve bu asitleri yağın özelliklerini de belirlemektedir. Yağlar, doymuş ve doymamış yağlar olarak ikiye ayrılırlar. Doymuş yağlar genellikle hayvansal besinlerde bulunur. İnsan sağlığına zararlı yağlardır. Bitkisel besinlerde ve balıklarda bulunan yağlar ise doymamış yağlardır. İnsan sağlığı için yararlıdır. Yağlı besinler tüketirken dikkat etmemiz gerekiyor. Günlük olarak tükettiğiniz besinler enerji ihtiyacımızın %30’dan fazlasını içermemesi gerekmektedir.

Doymuş Yağ Nedir?

Doymuş yağlar çoğunlukla hayvansal gıdalarda bulunur. Doymuş yağlar çok fazla tüketildiği zaman kolesterol değerini yükseltir, kalp – damar hastalıkları, kanser ve şişmanlık gibi hastalıklara yol açar. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı haldedirler. Fakat zeytinyağı, ayçiçek yağı, kanola yağı, soya yağı gibi sıvı yağlar da az miktarda doymuş yağ içerir. Besin Kaynakları: Et, tam yağlı mandıra ürünleri (peynir, süt ve dondurma), kümes hayvanlarının derisi ve yumurta.

Doymamış Yağ Nedir?

Doymamış yağlar, tekli doymamış ve çoklu doymamış ayrıca trans yağlar olarak 3 grup halindedirler. Bu 3 yağ grubu vücudun ihtiyaç duyduğu elzem yağlardır. Bu yağlar, doymuş yağların aksine oda sıcaklığında sıvı halde bulunurlar ve çoğu bitkisel kaynaklı gıdalardan oluşur. Tekli doymamış yağlar diyette iken kullanılması iyi huylu kolesterolün düşmesini engellerken, kötü huylu kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlığınız İçin En İyi Yemeklik Yağlar

ZeytinYağı

Tahmin edebileceğiniz üzere en sağlıklı yemeklik yağ, zeytinyağıdır. Bu yağ, kardiyovasküler sağlık için en güzel mono doymamış yağdır.

Zeytinyağını tüketebileceğiniz en iyi hali saf ve rafine edilmemiş halidir. Bu arada soğuk sıkım zeytinyağını tercih etmeniz gerektiğini de unutmamak gerekir. Bu türde ki bir zeytinyağı çeşidi, sağlığımız için yararlı olan polifenollerin korunmasında büyük rol oynamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı yüksek oranda doymuş yağ oranından ötürü ismi kötüye çıkmış bir yağdır. Fakat son çalışmalardan sonra Hindistan cevizi yağının sağlığımız için çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Hindistan cevizi yağında bulunan doymuş yağların çoğunluğu trigliserit olarak bilinmektedir ve vücut bunları yağa dönüştürmek yerine enerjiye dönüştürüp kullanabilmektedir. Hindistan cevizi yağı antibiyotik ve antimikrobik özellikler taşımaktadır.

Bu özellikler vücudu patojenlere karşı korur. Hatta hindistan cevizi yağı beyin için bir enerji kaynağı görevi görmektedir. Genel olarak vücut sağlımıza faydalıdır. Hindistan cevizi yağını ısıtmaktan uzak durun ve diğer yağlarla sakın karıştırmayın.

Susam Yağı

Susam yağı, genellikle Asya mutfaklarında kullanılmaktadır. Susam yağı, mono doymamış yağlar kategorisine girmektedir. Susam yağının ana özelliklerinden bir tanesi yüksek oranda aktioksidan içermesidir. Bu özelliği sayesinde ısıya maruz kaldığında bile korunur.

Susam yağının içerisinde fosfatilkolin vardır ve bu besin beyin sağlığımız ile bağlantılıdır. Fakat buna rağmen susam yağını kısıtlı olarak kullanmalısınız bunun nedeni ise omega-6 yağ yağ asitleri içermektedir.

Sıradaki içerik:

İyi Yağlar ve Kötü Yağlar Nelerdir?