Sevdiğiniz Kitapları Okumak İlk Seçeneğiniz Olsun

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsanlar doğal yapısı gereği her zaman gelişmeye açık varlıklardır. Peki insanlar bu gelişimini nasıl sağlayacak? İnsanın gelişmesinin yol haritası var mı? İşte bu sorulara yüz yıllardır aynı cevap verilir, OKUMAK.

Sevdiğiniz Kitabı Okumanın Önemi

İnsan doğar, büyür ve gelişir. Gelişimini tamamlayamamış bir insan kaybetmeye ve cehalete mahkumdur. Kitaplar bizim yol haritamız, kendi benliğimizi bulmamızı sağlayan bir araç, hayata olan bakış açımızı değiştirecek bir güçtür. Her kitap ayrı bir konuyu, hikayeyi, bilgiyi anlatır. Kitap ayırt edilir mi? Bu sorunun aslında iki cevabı var hem evet hem hayır. Mesela her kitabı okumalıyız çünkü her yazarın farklı bir bakış açısı farklı bir anlatımı ve farklı bir hikayesi var. Ama önüne çıkan her kitabı okumak bütün kitapları seveceğimiz anlamına gelmez. İnsan sevdiği şeyleri yaptığında olağanüstü bir hal alır. Normalin üstünde bir performans sergiler.

Eğer sevdiğiniz kitapları okursanız, kitap okuma alışkanlığınız artar. Bir kitap bittiğinde bir sonra ki kitaba hevesle geçersiniz. İşte bu nokta da insan kesinlikle ilk önce sevdiği kitapları okumalı. Çünkü zorla veya hoşlanmadığınız bir kitabı okumaya çalıştığınız da beyniniz otomatik olarak bu durumdan sıkılacaktır. Sizi heyecanlandıran, sürükleyen bir kitap seçmelisiniz.

Kitapların Önemi

Kitaplar hazinedir ve bizler bu hazineye dört elle sarılmalıyız. Hayata karşı olan duruşumuzu ve yaşam biçimimizi okuduğumuz kitaplar ile belirleriz. Okulda okuduğunuz kitapla kalmayın, okul devam ederken veya bittiğinde bile kitaplara sarılın. Kitaplar sizin en büyük ve en özel dostunuzdur.

Sevdiğiniz bir kitabı okumak, hayattan zevk almanızı da sağlar. Bir kitaba bağlı kalmak kadar güzel şey yoktur. Kitapta anlatılan hayatı, bilgiyi, duyguyu birebir hissetmek ve bunlar üzerine düşünmek hayal kurmak emin olun sizlere çok fazla yararı olacaktır.

Vaktinizi televizyon karşısında veya sosyal medyada öldürmek yerine, kitaplar ile vaktinize değer katın. En azından zaman ayırın. İnsan bilgi birikimini kitaplara borçludur. Ve ufak çaplı bir araştırma yaparsanız çoğu başarılı insan başarısını kitaplara borçlu olduğunu bir çok kez dile getirmiştir. Başta da belirttiğim gibi kitaplar sizin yol haritanızdır ama sevdiğiniz bir yol haritası seçmelisiniz.

Peki Sevdiğim Kitabı Nasıl Seçerim?

Bildiğiniz gibi hayatın her alanında yazılan kitaplar var. Hepsini tek tek deneyerek seveceğiniz kitabı bulmak bir hayli zor olur. Bu yüzden kendinizi de tanımalısınız. İlginiz olan her alana ait kitaplar mevcut. Birden fazla ilgi alanınız olabilir, bunlardan sizin için en önemli ve ilgi çekici olanı seçin ve diğerlerini eleyin. Seçtiğiniz alana ait kitapları araştırın, arkadaşlarınıza sorun tavsiyeler alın. Bir kitaba başlamak zordur ama başlayınca da bırakmak daha zordur. Sizi alır başka bir dünyaya götürür.

Kitaplar özeldir, sevdiğiniz kitaplar size özeldir. Seveceğiniz kitapları okumanız dileğiyle…

Sıradaki içerik:

Sevdiğiniz Kitapları Okumak İlk Seçeneğiniz Olsun