Dünya’nın En Büyük Gölleri

Dünya'nın en büyük 5 gölünü sizler için derledik.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Göller, volkanik ve tektonik faaliyetler sonucu oluşabildiği gibi buzulların erimesi sonucunda da oluşabilirler. Bunun yanı sıra insan faktörü göz önüne alındığında, insan faaliyetlerine bağlı olarak kazara ya da kasıtlı olarak bir çok göl oluşturulmuş ya da yok edilmiştir. Su kaynaklarını korumak son derece önemlidir bu sebeple göllerimizi de korumak büyük önem arz etmektedir.

Sizler için dünyanın en büyük 5 gölünü derledik.

 1. Hazar Gölü (Hazar Denizi)

  Hazar Denizi

Hazar Gölü’nün okyanus ve denizler ile bağlantısı olmamasına rağmen birçok bilim adamına göre deniz olarak da sayılmaktadır ve Hazar Gölü alan bakımından dünyanın en büyük gölüdür. İç deniz olarak da kabul edilen Hazar Gölü, hem göl hem de deniz özellikleri taşımaktadır ve zengin petrol yataklarına da sahiptir. İran, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan ile çevrili olan Hazar Gölü’nün uzunluğu 1210 kilometredir ve açık denizlerle de bir irtibatı olmadığı için su seviyesi devamlı olarak değişmektedir.

 1. Michigan Gölü

  Michigan Gölü

Dünya’nın ikinci büyük ve Amerika’nın ise en büyük gölleri olan Michigan, Superior ve Huron gölleri arasından Michigan Gölü, tamamı Amerika’da bulunan tek büyük göldür. Michigan Gölü, Amerika eyaletlerinden olan Wisconsin, Michigan, Illionis ve Indiana sınırlarındadır.

 1. Superior Gölü

  Superior Gölü

Superior Gölü, dünyanın en büyük tatlı su gölü olarak bilinir ve Michigan ve Huron gölleri ile birlikte geniş bir göller bölgesi oluşturmaktadır.

 1. Victoria Gölü

  Victoria Gölü

Dünya’nın en büyük ikinci tatlı su gölü olan Victoria Gölü, Kenya, Uganda ve Tanzanya toprakları içerisinde ve Afrika’nın doğusunda bulunmaktadır. Victoria Gölü, Nil Nehrinin başlıca su kaynağını oluşturmasının yanı sıra Afrika kıtasının da en büyük gölü olmasıyla bilinmektedir.

 1. Tanganyika Gölü

  Tanganika Gölü

Tanganyika Gölü, Afrika da en büyük su hacmine sahiptir ve sahip olduğu su miktarıyla dünyada ikinci sıradadır. Afrika’nın ikinci en büyük ve en derin gölü olan Tanganyika Gölü, Burundi, Zambiya, Kongo ve Tanzanya ülkeleri arasında yer almaktadır.

Sıradaki içerik:

Dünya’nın En Büyük Gölleri