Büyüyünce Boyunuz Ne Kadar Uzun Olacak?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hiç boyunuzun ne kadar uzayacağını merak ettiniz mi? Boyunuzun uzamasını etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları yaşadığınız evren, genleriniz, beslenmeniz, uyku düzeninizdir.

Bunları ele alarak açıklamak gerekirse eğer yaşadağımız dünya gezegenine ait yer çekimi kuvvetine bağlı olarak boyumuzun uzaması etkilenir. Beslenme düzeniniz eğer ki vücut ihtiyacını karşılamıyor, her besinden yeteri kadar tüketmiyorsanız vücut gelişimi yavaşlar. İnsan uyurken gelişir ve vücut düzenlenir.

Hatta sabah uyandığınızda normal gün içerisinde ki boyunuzdan daha uzun olursunuz. Bunun sebebi ise insan uyurken büyüme hormonu salgılar. Düzensiz bir uykuya sahipseniz bu hormon yeteri miktarda salgılanmaz ve boyunuz olması gerektiğinden de kısa kalır.

Büyüyünce Boyunuz Ne Kadar Uzun Olacak ile ilgili test yapmak için ilgili videoyu izleyip testinizi yapabilirsiniz.

Boyumu Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım?

İşte sizler için özel olarak hazırladığımız boyunuzun uzamasın da yardımcı olacak faktörler.

Düzenli Beslenmek

Sabah kahvaltı yaparken sağlıklı ve vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin bulunduğu besinlerden tüketin. Gelişim çağındaysanız eğer süt içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Gereğinden fazla yemek sizi daha uzun yapmaz bunu da unutmayın. Sağlıksız beslenmekten uzak durun.

Uyku Düzeni

Başlarda da belirttiğim gibi insan uyurken büyüme hormonu salgılar. Bu demek değildir ki çok fazla uyumak boyumu daha da uzatır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan uyku süresi ortalama 6 – 8 saattir. Vücut uykudayken ilk 3-4 saat dinlenir geriye kalan uykunuz da ise vücudunuz kendini otomatik bir şekilde düzenler ve büyüme hormonu salgılanır. Tavsiyemiz düzenli olarak uykunuzu almanızdan yanadır.

Spor Yapmak

Spor yapmak, boyunuzun uzaması için faydalı olacak en önemli faktörler arasındadır. Yapacağınız egzersizler (gerilme, açılma hareketleri gibi) vücudunuza olumlu yönde etkiler sağlayacaktır. Basketbol oynamak özellikle gelişme çağında ki insanlar için çok önemlidir. Boyunuzun uzaması hususunda sürekli olarak zıplama, yukarıya yükselme hareketlerinde bulunacağınızdan ötürü kemikleriniz bu yönde gelişecektir.

Sıradaki içerik:

Büyüyünce Boyunuz Ne Kadar Uzun Olacak?