Kötü Bir Uykunun Önüne Geçmek İçin Yapılması Gereken 10 Şey

avatar

Engin korkmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rahat bir şekilde uyumak için yapılan araştırmaların son zamanlarda artmaya başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Uzmanlar tarafından da birçok kişinin uyku problemleriyle kliniklere başvurduğu ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ve incelemelerde insanların stres altında bir yaşam sürdükleri görülmektedir. Yaşanan yoğun stres neticesinde de ilk başta uyku problemlerinin ortaya çıktığı ve ardından buna bağlı hastalıkların da gün yüzüne çıkabildiğine vurgu yapılıyor.

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve hastalıklardan uzak kalmak için düzenli bir uykunun son derece önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. Gece uykusunu tam alamamış bir kişinin güzel bir gün geçireceğini bekleyemeyiz.

1- Uyku Düzenini Oturtmak

Günümüz hayat şartlarında her ne kadar zor olsa da mutlaka uyku düzeninin oturtulması gerekiyor. Oturtulan bu düzenin tekrar bozulmaması için çaba gösterilmeli ve tatil günlerinde dahi bu düzene dikkat edilmelidir. Kısa süre içerisinde birçok uyku probleminin ortadan kalkmaya başladığı görülecektir.

2- Bitki Çaylarından Yararlanmak

Papatya ve melisa gibi sakinleştirici etkisi bulunan bitki çaylarının tüketilmesi uykuya geçiş evresini kolaylaştıracaktır.

3- Düzenli ve Dengeli Beslenme

Gece uykuya dalamanın arkasında çoğunlukla beslenme şekli yatmaktadır. Özellikle akşam geç saatlerde bir şeyler yemek uyku problemlerini beraberinde getiriyor.

4- Düzenli Egzersiz Yapmak

Enerjinin harcanması ve stres atılması amacıyla egzersiz yapmak rahat bir uykunun anahtarı olarak görülebilir.

5- Stres ile Mücadele Etmek

Gün içerisinde veya aile yaşamında stresli dönemler geçirilebilir. Böyle zamanlarda sakin kalmalı ve stresle mücadele edilmelidir. Aksi taktirde uykusuz bir gece kaçınılmaz olacaktır.

6- Nefes Egzersizleri Yapmak

Alanında uzman kişilerden eğitimler alarak nefes egzersizlerinin yardımıyla rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Aşağıdaki video bu konuda rehber olacaktır.

7- Hobi Edinmek

İş hayatının yorucu stresinden uzaklaşmak için hobi edinilmesi tavsiye edilmektedir. Zihin rahatlatma konusunda hobiler oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Rahat bir zihin rahat bir uyku için de oldukça büyük bir önem taşıyor.

8- Yatakta Kitap, Dergi Okumak

Uyumak için yatağa geçtikten sonra mutlaka teknolojik cihazlar ile vedalaşmak gerekiyor. Kitap veya dergi okumak uykuya geçiş süresini oldukça kısaltacaktır.

9- Yarını Planlamak

Uykuya geçmeden önce zihin içerisinde ertesi günün planını gözden geçirmek, yarın için duyulan endişeyi ortadan kaldıracak ve uyku için gevşeme sağlayacaktır.

10- Uzman Yardımı

Uyku problemlerinin arkasında ciddi sağlık problemlerinin de bulunabileceğinden dolayı mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Aşağıdaki yazımız da günlük hayatın stresi ile nasıl mücadele edeceğinize dair rehber niteliğindedir.

Sıradaki içerik:

Kötü Bir Uykunun Önüne Geçmek İçin Yapılması Gereken 10 Şey