Spor Sırasında Doğru Nefes Alma Neden Önemlidir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Spor yaparken hareketlerimize, duruşumuza ve yapış şeklimize oldukça dikkat ediyoruz. Peki doğru nefes alıyor muyuz? Doğru Nefes Almak, sporda aslında en temel noktadır. Siz hareketi ne kadar doğru yaparsanız yapın %100 verim almak istiyorsanız nefes alma işlemini de doğru yapmalısınız.

Dilerseniz sizler için hazırladığımız yazıya geçmeden önce ön bilgi olarak Doğru Nefes Alma üzerine hazırlanmış olan videoyu izleyelim.

Yaşamımızın devamı için sürekli olarak nefes alıp veririz. Biz farkında olmadan hatta vücut bunu kendiliğinden gerçekleştirir. Yani otomatik bir sistem gibi düşünebilirsiniz. Nefes almak hayatımız için ciddi öneme sahiptir. Bunu bildiğimize göre Doğru Nefes Almanın da önemini anlayabilirsiniz. Spor yaparken yanlış nefes almak, sağlımızı ciddi anlamda etkileyebilir.

Doğru Nefes Almanın Önemi Nedir?

Vücudumuzun ihtiyacını karşılamak için nefes almamız gerekiyor. Hatta yaşamamız için. Nefes aldığımız zaman akciğerlerimiz hava ile dolar ve bu havanın 1/5’ini oksijen kapsar. Vücut bu oksijen miktarının yalnızca %4’ünü enerji üretmek adına kullanmaktadır. Egzersiz/spor yaparken kaslarımız daha fazla oksijene ihtiyaç duyar ve ihtiyacı olan bu oksijeni alamaz ise enerji sağlayabilmek için fermantasyon yaparlar. Eğer bu şekilde olursa kaslar çok daha fazla yorulur ve sonrasında ciddi ağrılar yaşayabilirsiniz. Yanlış nefes almak Fakat spor yaparken doğru nefes alırsanız kaslarınız daha geç yorulur ve gereksiz ağrılara sebebiyet vermemiş olursunuz.

Spor Yaparken Doğru Nefes Nasıl Olmalıdır?

Spor yaparken yapılan hataların en başında nefes tutmak geliyor. Bu hata çoğu insan tarafından yapılmaktadır. Nefes tutmak, kanın kalbe geri dönüşünü engelleyerek baş dönmesi ve yüksek tansiyona sebebiyet verir.

Doğru nefes almak istiyorsanız derin, uzun ve sessiz bir şekilde yapmalısınız. Hızlı hızlı, kısa nefesler almamalısınız. Bu şekilde nefes alıp verirseniz, karbondioksit zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Hatta antrenman sırasında nefes nefese kalmamanız gerekiyor. Eğer nefes nefese kalıyorsanız zaten ya çok yorgunsunuzdur ya da yeterli kapasitede değilsinizdir.

İdeal nefes ritimleri arasında koşarken 3 adımda bir nefes alıp 5 adımda bir nefes verilmesidir. Söylemiş olduğum rakamlara ulaşabilmek için dinlenirken veya normal hayatınızda bol bol nefes egzersizleri yapmalısınız.

Spor yaparken zorlandığınız kısımlarda nefes verip rahatladığınız yerlerde nefes alın. Örneğin ağırlık çalışıyorsunuz ve ağırlığı kaldırırken nefes verip ağırlığı indirirken de nefes almalısınız.

Nefesimizi Burundan mı Ağızdan mı Almalıyız?

Nefes almada önemli olan kısım sizin rahat nefes alıp vermenizdir. Burun deliklerinden almış olduğunuz hava size yeterli gelmeyebilir. Bu sebepten dolayı antrenmanlarınız sırasında hem burun hem de ağızdan nefes alabilirsiniz. Hatta çoğu araştırmada, egzersiz sırasında burundan alınan nefesin kişiyi yoracağını ve bu sebepten ötürü egzersiz sırasında ağızdan nefes almanın sporu kolaylaştıracağı söylenmektedir. Burundan nefes almak daha sağlıklı olsa bile, spor sırasında ağızdan nefes almamak imkansız gibi bir şeydir.

Sıradaki içerik:

Spor Sırasında Doğru Nefes Alma Neden Önemlidir?