Hızlı Tren Bileti Nasıl Alınır?

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan hızlı tren bileti nasıl alınır? Hızlı tren bileti nereden alınır? Bu soruların cevapları yazımızda.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hızlı tren seferleri başladığı ilk zamanlarda bilet almak için gara gitmek gerekiyordu. Çünkü ; henüz yeni yeni gün yüzüne çıkan hızlı trenlerin hayatımıza yerleşmesi ve tabir yerinde ise acemiliğini atması biraz zaman almaktadır. Zaman içerisinde gelişen sistemler sayesinde artık bu işi online yapan siteler kurulmuş ve bilet alma işini kolaylaşmıştır.  Ancak ; yapılmakta olan hatlar nedeniyle  bazı seferlerden  dolayı bilet satışları kısıtlanabilir. Seferlere ait biletlerin satışa açılma zamanı değişebilir. Bu yüzden rezervasyon ya da  bilet talebinde bulunmadan önce TCDD’nin internet sitesi üzerinden  ya da diğer yayınlardan biletlerin takibi yapılmalı uyarılar dikkate alınarak bilet talebinde bulunulmalıdır.

TCDD hızlı tren bilet satışını yapacağı gar,durak,istasyon,satış ofisi ve çalışma saatleri ile ilgili bilgileri kendi sitesinden ve ilgili diğer yayınlar üzerinden ilan etmektedir.  Çeşitli işletme zorunluluklarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle TCDD sefer,zaman ve indirimli bilet satış uygulamalarını değiştirebilir ya da iptal edebilir. Genel olarak hızlı tren için online alınan ya da rezerve edilen biletlerin  seferlerden 5 dakika önce satın alınmış olması gerekmektedir. Yolcu bileti satın alındıktan sonra muhafaza sorumluluğu yolculara aittir. Yıpranmış ve okunmayan biletler  kabul edilmemektedir. Trende “terende bilet” işlemi uygulanmaktadır. Hızlı tren seyahatlerinde her yolcu bir koltuğu işgal edebilir. Biletini herhangi bir nedenle kaybeden yahut ispat edemeyen yolcular  kişisel bilgelerini vererek tekrardan bilet yazdırabilmektedir.

Sıradaki içerik:

Hızlı Tren Bileti Nasıl Alınır?