İzmir’e Çift Katlı Tren

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı şehir içi banliyö treni olarak hizmet veren İZBAN'da örnekleri Avrupa, ABD ve Japonya'da görülen çift katlı tren dönemi başlıyor.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD, Japonya ve Avrupa’nın bazı büyük kentlerinde örnekleri görülen çift katlı tren İzmir halkı ile buluşuyor. Türkiye’de benzeri bulunmayan çift katlı trenler için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZBAN ihaleye çıkıyor.

9’u çift katlı toplamda 75 vagondan oluşacak 25 yeni tren için düğmeye basıldı. Daha çok uzun mesafede seyahat edecek yolcuların rahat bir şekilde oturması için tasarlanan çift katlı trenler Türkiye’de ilk olarak İzmir halkının hizmetine sunulacak. İhalenin tamamlanmasının ardından ilk trenin yaklaşık 2 yıl sonra teslim edilmesi ön görülüyor.

Çift Katlı Tren

İZBAN Nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ortaklaşa hizmete sundukları İZBAN, bir şehir içi banliyö trenidir. Güneyde Selçuk ilçesinden başlayarak kuzeyde Aliağa ilçesine kadar yaklaşık olarak 136 km’lik bir güzergahta yolcu taşımaktadır. Yakında İzmir’in kuzey ilçelerinden Bergama istasyonunun da açılmasıyla bu güzergah biraz daha uzayacaktır.

Sıradaki içerik:

İzmir’e Çift Katlı Tren