Okul Korkusu Nasıl Yenilir?

Okul Korkusu Nasıl Yenilir
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okul korkusu özellikle aşırı koruyucu ailelerin çocuklarında görülen bir durumdur. Çocuğun annesinden ilk defa ayrılması, başka bir ortama girmesi çocuk için önemli bir değişimdir. Çocuk okula gitmemek için bahaneler üretmeye başlar. Mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrıs gibi fiziksel veya ağlama nöbetleri gibi duygusal tepkiler verebilir. Bu durum 10 günü aşarsa mutlaka psikolojik destek alması gerekmektedir.

Aşırı koruyucu ailenin çocuğunda, okul zamanında ailesinin kendisini bırakıp gideceğini, eve döndüğünde onları bulamayacağını veya ailesine bişey olacağını düşündüğünden okul korkusu oluşur. Yine farklı bir durum kardeş durumudur.Küçük kardeşi olan çocuk okulda olduğu zamanlarda annesinin evde kardeşiyle neler yaptığını düşünmesi, annesinin kardeşini daha çok sevecek olduğunu düşünmesi yine okul korkusunu oluşturur. Uzmanlara göre okul korkusu eğer 10 gün süresinde yenilmiyorsa çocuğun mutlaka psikolojik destek alması gerekiyor. Çünkü bu durum çocuğun okul yaşantısını etkileyeceği için okul başarısızlığına ve bu da aile sorunlarına yol açabilir.

Uzmanlara göre anne babaları çocuk yetiştirme döneminde dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Evde kesinlikle çocuğun bulunduğu ortamda tartışma yaşanmamasını tavsiye ediyorlar. Bu durum huzursuz bir çocuk yaratacağı için huzursuz çocuğun okula gitme istememesini de beraberinde getiriyor. Bir diğer tavsiye ise anne babalar evden ayrılacağı zaman çocuktan kaçarak değil çocuğa anlatarak ikna ederek evden çıkmaları konusunda. Okulu sevme konusunda en büyük görevlerden biri de tabiki öğretmelere düşüyor. Öğretmen çocuğa ne kadar sabırlı, sakin, huzurlu yaklaşırsa çocuk da okula o kadar çabuk alışacaktır.

Sıradaki içerik:

Okul Korkusu Nasıl Yenilir?