Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda merak edilen bir konuyu işliyoruz. Gelir testi nedir, gelir testi nasıl yapılır, kimler gelir testi yaptırmalıdır ve gelir testi sonucu nasıl öğrenilir gibi soruların cevaplarını veriyoruz.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda ‘Gelir testi neden ve nasıl yapılır‘ sorularına cevap arayacağız.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın denetiminde ve sorumluluğunda yapılmaktadır. Amacı, teste başvuran vatandaşların gelir ve gider durumlarının karşılaştırılarak kişilerin maddi durumlarının belirlenmesidir. Gelir testi sonucu, aynı zamanda maddi durumunuzun devlet tarafından tescillenmiş olduğu anlamı taşır.

Gelir testi için dolduracağınız formda aklınıza dahi gelmeyecek birçok gelir ve harcama kaleminin sorulduğunu görebilirsiniz. Bunları doğrulukla doldurmanızda fayda var. Aksi hâlde yanıltıcı davranışınızın tespit edilmesi çok zor olmayacak.

Hangi Durumlarda Gelir Testi Yaptırılır?

Gelir testi ya da gelir tespiti genellikle devlet ile ilgili bazı ödemelerden muafiyet ya da sosyal yardımlardan yararlanma amacıyla yine ilgili devlet kurumunun istemesi aracılığı ile yaptırılır. Örneğin, GSS Pirim Borcu ödemek istemeyenler ya da indirimli olarak ödemek isteyenler tarafından yaptırılarak Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bildirilebilir. Ya da sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ‘yeşil kart‘ olarak bilinen ücretsiz sağlık sigortasından yararlanmak için yaptırabilirler.

Kimler Gelir Testi Yaptırır, Nasıl Gelir Testi Yaptırabilirim?

Gelir tespitini isteyen her vatandaş yaptırabilir. Gelir tespiti yaptırmak için ikametiniz bulunduğu ilçenin kaymakamlığına giderek, genelde kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na müracaat edebilirsiniz. Burada görevlinin verdiği formu doldurarak iade etmenizin ardından belli bir süre sonra adresinize Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘na bağlı memurlar gelebilir. Memurların onayının ardından gelir tespiti sonucunuz netleşecektir.

Gelir Testi Sonucumu Nasıl Öğrenebilirim?

Gelir testinizin sonucu testi yaptırmanızın ardından ortalama 15 günlük bir süre içinde çıkacaktır. Sonucu öğrenmek için başvuruyu yaptığınız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na başvurabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden de sonucu görebiliyorsunuz. Bunun için e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra şuradaki adresi ziyaret etmeniz yeterli.

Sıradaki içerik:

Gelir Testi Nasıl Yapılır?