Bir Dolandırıcılık Örneği: Yalan Bankacılık

Son zamanlarda dolandırıcıların sıkça kullandığı yöntemlerden birini inceliyoruz: İnternet şubesi kandırmacası.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Daha çok Facebook gibi her kesimden kullanıcının bulunduğu bir kitleye reklam veren dolandırıcılar, ahlaksızlık ve vicdansızlık konusunda maalesef sınır tanımıyor!

Dolandırıcıların yöntemi şu şekilde:

Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinin internet şubesi arayüzünü birebir kopyalıyorlar. Facebook, Instagram gibi önde gelen sosyal platformlara verdikleri reklamla sanki bankanın bir kampanyası varmış gibi kullanıcıları sözde internet şubesine giriş yapmaları konusunda teşvik ediyorlar. Bilinçsiz ya da deneyimsiz kullanıcılar ödül kazanacağını umarak verilen bağlantıdaki alana giriş yaptıklarında talihsiz vatandaşların tüm internet bankacılığı bilgileri hırsızların eline geçmiş oluyor.

Gerçek  İnternet Şubesini Nasıl Anlarım?

Gerçekten girmek istediğiniz bankanın internet şubesinde olduğunuzu anlamanın birçok yolu var. En önemlisi adres çubuğunda yer alan internet adresi bilgisi.

Adres Çubuğu

Adres çubuğunun sol tarafında ‘Güvenli’ yazısı olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca girdiğimiz site adresinin girmek istediğimiz bankanın tam adını içerdiğini ve com.tr uzantısı ile bittiğinden emin olmalıyız.

İnternet bankacılığı sayfalarına girişte, şifremizi girdikten sonra daha önceden seçmiş olduğumuz küçük bir resim gösterilir. Gerçek sayfada olduğumuzu anlamak için bu resmin daha önce belirlediğimiz resimle aynı olduğundan emin olmalıyız. Tereddüt halinde vakit kaybetmeden ilgili bankanın çağrı merkezinden yardım almalıyız.

Sıradaki içerik:

Bir Dolandırıcılık Örneği: Yalan Bankacılık