Havada ki Nemden Elektrik Elde Edilebilir Mi?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sürekli olarak kullandığımız fosil yakıtlar, giderek daha da pahalılaşıyor. Bununla beraber fosil yakıtlar kaynağı fiyatıyla ters orantıya sahip olarak giderek azalıyor. Fosil yakıtların, bize ve çevreye verdiği zararlardan ötürü daha az zarar verecek olan yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş, rüzgar, jeotermal enerji vb.) kullanımı için geliştirmeler artmaktadır.

Enerji depolanması için yeni kaynaklardan elde edilen enerjilerin araştırmaları ve geliştirmeleri sürekli olarak devam ediyor. Günümüz de neredeyse her nesneyi enerji kaynağı olarak kullanabilecek teknolojiler geliştirilmiştir. Bu nesnelere örnek vermek gerekirse; ağaçlar, bitkiler, nehirler ve çöpler olarak sıralayabiliriz.

Dilerseniz Havanın Bağıl Nem Değişiminden Elektrik Üreten Sistem hakkında ki videoyu izleyebilirsiniz.

Saymış olduğum kaynaklara yeni bir enerji kaynağı yakın bir zamanda Doç. Dr. Özgür Şahin tarafından eklenmiştir. Doç. Dr. Özgür Şahin, tüm çalışmalarını Columbia Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Doç. Dr. Özgür Şahin, havada bulunan nemin değişim kaynağı olan buharlaşmayı kullanarak elektrik elde edebilen jeneratörü geliştirmiştir.Doç. Dr. Özgür Şahin’in Yaptığı Çalışmalar

Doç. Dr. Özgür Şahin’in yaptığı çalışmalar arasında moleküllerde ve canlı hücrelerde bulunan sıra dışı mekanik olayları gözlemlemek ve bunları açıklayarak, açıkladığı kaynaklardan ilhamlar alarak sağlık, çevre ve enerji ile ilgili büyük ölçüde ki sorunlara çözüm bulmak vardır. Doç. Dr. Özgür Şahin, sürekli olarak yeni teknolojiler üzerinde çalışmalar da yapmaktadır.

Doç. Dr. Özgür Şahin, 2012 yılında Journal of Royal Society Interface dergisinde bir çalışma yayınlamıştır. Bu çalışma kuruduğunda büzüşen, su emdiğinde ise yeniden eski şekline dönen toprak baktesrisi Bacillus Subtilis ile ilgili bir çalışmadır. Nature Nanotechnology dergisinin Şubat sayısında, Doç. Dr. Özgür Şahin bu sporların yeteneklerinin enerji elde edebilme teknolojisinde kullanabileceğini göstermiştir.

Doç. Dr. Özgür Şahin, Bacillus Subtilis sporu ile kaplanmış olan esnek bir islikon tabakayı atomik kuvvet mikroskopu sayesinde incelemeyi planlamıştır. Bu sırada sporların neme karşı bir hayli hassas olduğunu görmüştür. Bu hassaslık nefeste bulunan nemle bile silikon tabaka önce bükülüp sonra düz haline geri dönüyordu. Kısaca açıklamak gerekise sporların silikonu hareket ettirebilecek kadar enerjisi var. Doç. Dr. Özgür Şahin, bu enerjiyi fark etti ve yaptığı hesaplamalara göre sadece yarım kilogram kuru sporla bile uygun nem değişiminde bir ton ağırlığındaki bir otomobili 1 metre yükseğe kaldırmak mümkün.

Doç. Dr. Özgür Şahin, bu nem değişimi sayesinde yüksek enerji kazanan sporları elektrik jeneratörü yapmak için kullandı. Silikon, kauçuk, plastik ve yapışkan bant gibi malzemeleri test etti ve kauçuğun sporla kaplanmak için en uygun madde olduğuna kanaat getirdi.

Doç. Dr. Özgür Şahin, lego parçaları kullanarak minyatür bir fan ve mıktanıs yardımı ile spor kaplı enerjisini nemden elde edebilen kauçuk bir jeneratör üretmeyi başardı. Düşünülene göre kullanılan bu sporların genlerinin değiştirilmesi çok daha dayanıklı ve elastik sporlar üretebileceği anlamına geliyor. Ve bunun neticesinde daha çok enerji elde edebilir. Üstelik bu yönde yapılan çalışmalar sayesinde iki kat kadar enerji depolanacağını gösterdi. Enerji elde etmek için kullanacakları bu sporların enerji depolamakta ve öngörülene bakılırsa robot yapımında dahi kullanabileceği düşünülüyor.

Doç. Dr. Özgür Şahin Kimdir?

Doç. Dr. Özgür Şahin, 2001 yılında Bilkent Üniversitesinden mezun olmuştur. Doç. Dr. Özgür Şahin, okumuş olduğu üniversite de Elektronik Mühendisiliği bölümünden mezundur. Yüksek lisansını ve doktarasını Stranford Üniversitesin’de tamamlayan Doç. Dr. Özgür Şahin, sonrasında Harvard Üniversitesi tarafından seçili kişilere verilen Rowiand Junior Fellewshtp desteğine hak kazandı. Doç. Dr. Özgür Şahin, çalışmalarına bir süre Harvard Üniversitesi’nde devam etmiştir.

Doç. Dr. Özgür Şahin, 2011 yılında Columbia Üniversitesine geçmiştir. Doç. Dr. Özgür Şahin, fizik ve biyoloji temelli disiplinlerarası araştırmalar yapmaktadır. Popüler olarak yayınlanan dergilerde bir çok kez kendi yayınlarına yer verdirmeyi başarmıştır. Doç. Dr. Özgür Şahin, harmonik kuvvet mikraskobunu ve bir çok alanda da yararlı olacak cihaz geliştirdi.

Doç. Dr. Özgür Şahin tarafından geliştirilen cihazlar endüstriyel ve akademik laboratuvalarda kullanılmaktadır. “Ailem her zaman araştırmacı olmanın önemi vurgulamıştır”diyen Dr. Şahin’in kazandığı ödüller arasında Packard Fellovvships in Science and Engineering (2013) ve Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından verilen New Innovator Ödülü sayılabilir.

Sıradaki içerik:

Havada ki Nemden Elektrik Elde Edilebilir Mi?