Tarih Boyunca Yaşanan Endüstri Devrimleri Nelerdir?

Endüstri Devrimleri
avatar

Engin korkmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnsanlık tarihi boyunca gelişim ve değişim hiç bir zaman sona ermedi. Gelecekte de endüstri devrimleri yaşanmaya devam edecek. İnsan aklının ve gücünün etkisiyle yaşanan değişimler tüm hayatımızı derinden etkilemektedir. Tarih boyunca yaşanan endüstri devrimlerine geçmeden önce endüstri terimine yakından bakmak gerekiyor.

Endüstri makine veya teknolojik cihazları kullanarak maddelerin veya gücün şeklini değiştirerek yeni bir ürünün toplu üretiminde bulunmaktadır.

Endüstri Devrimleri

İlk Sanayi Devrimi 1.0 (1760-1840)

1760’lı yıllardan başlayıp yaklaşık 80 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Endüstrinin temeli olarak kabul edilen bu devir içerisinde suyun ve buharın gücünden faydalanılmıştır. Sıvı halde bulunan suyun buharlaştırılması ve buharlaşan suyun basıncını kinetik enerjiye çevirerek üretim faaliyetlerinde bulunulmuştur.

Endüstri 2.0 (1840-1950)

Seri üretimin temeli endüstri 2.0 devrinde atılmıştır. Sadece maddi gücü yerinde olan kişilerin satın alabildiği otomobiller de bu dönemlerde çıkmaya başlamıştır. 1903 yılında Henry Ford’un kurmuş olduğu fabrikada otomobillerin üretildiğini görüyoruz. Endüstriyel faaliyetler bu dönemde büyük bir hız kazanmıştır. Yaşanan dünya savaşlarının da bu döneme denk gelmiş olması da tetikleyici olmuştur.

Endüstri 3.0 (1950-2011)

Teknolojinin üretim faaliyetlerinde iyiden iyiye kullanılmaya başlandığı dönemi işaret etmektedir. Otomasyon sistemleri gelişmiş, bilgisayar desteğiyle üretim sayesinde üretim standartlarında ciddi bir gelişme yaşanmıştır. Otomasyon teriminin ilk olarak Amerikalı otomobil üreticileri tarafından kullanılmaya başlandığı görülüyor. Özellikle Ford tarafından kurulan otomasyon birimi ve bu birimin çalışmaları endüstri 3.0 devrinin ateşleyicileri arasında yer alıyor.

Endüstri Devrimleri: Endüstri 4.0 (2011-…)

Günümüzün de içerisinde bulunduğu bu devirde karanlık fabrikaların dönemi başlıyor. Birbirleriyle akıllı sistemlerle bağlı bir şekilde üretim gerçekleştiren makineler insan gücünü ortadan kaldırıyor. Yakın gelecekte karanlık fabrikaların giderek yaygınlaşacağı ve bu alanda çalışan milyonlarca kişinin başka bir iş bulmak zorunda kalacağı ifade ediliyor.

Bu devirde özellikle teknolojinin tüm dalları birbirleriyle kaynaşmış bir şekilde projeler ortaya koyuluyor. Hayat standartları artırılmakta ve üretimde standartların yeniden belirlendiği dikkatlerden kaçmıyor. Sanayinin dijitalleşmesi olarak adlandırılan bu devirde özellikle yazılım alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacağının da altını çizmeden geçmek hata olacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı çocukların küçük yaşlardan itibaren yazılım dünyasıyla tanıştırılması oldukça doğru bir karar olacaktır.

Endüstri 4.0 ile ilgili olarak 2017 yılında Ali Rıza Ersoy tarafından TEDxReset etkinliğinde yapılan konuşmayı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Endüstri 4.0 devriminde meslekte uzmanlaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Konuyla ilgili içeriğimizi okumak için tıklayabilirsiniz.

 • Liseliler İçin Para Kazanma Yolları – İnternet Blogu
  1 sene önce

  […] Geleceğin dijital dünyada olduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Tarih Boyunca Yaşanan Endüstri Devrimleri Nelerdir?