İnternet Nasıl Faydalı Kullanılır

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Belki de tüm zamanların en iyi icatlarından biridir internet. Her 10 kişiden 9’unun kullandığı bu teknoloji hayatımızın her yerinde bulunuyor. Alışveriş, dizi/film, uzaktan eğitim, oyun, sosyal medya gibi bir sürü şey yapmaktayız. Her gün saatlerce internete vakit ayırıyoruz. Peki interneti faydalı kullanabiliyor muyuz?

Önceden bilgiye ulaşmak çok zordu. En basit / kısa bir bilgiyi öğrenmek için bile sayfalarca ansiklopediyi karıştırmak gerekirdi. Artık internet sayesinde birkaç tuşa basarak istenilen her bilgiye ulaşmak mümkün. Evet internet bize hızı getirmiş oldu. Fakat kontrolsüz hız yanlış yollara girmemize sebebiyet verir. Her bilgiyi okumamamız gerekir, yalan haberlere itibar etmememiz, dolandırıcılardan korunmamız, virüslerden korunmamız gibi bir sürü önlem almamız gerekiyor aslında.

Peki İnterneti Nasıl Faydalı Kullanırız?

İşte bu noktada sizlere madde madde yardımcı olmaya çalıştık.

1 – Sınırlarınızı Belirleyin, Planlı Kullanın

İnternette kontrolsüz bir şekilde gezinirseniz, kapılıp gidersiniz. Öyle ki zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız. Bu yüzden günlük olarak kaç saat çalışacağınızı veya kullanacağınızı planlayın. Hatta yapabiliyorsanız ne için kullanacağınızın da planını yapın.

2 – Pomodoro Tekniğini Kullanın

Pomodoro tekniği, her 25 dakika internet kullanımının ardından 5 dakika boyunca dinlenmektir. Her 5 dakikalık moladan sonra 1 pomodoro elde etmiş olursunuz. 4 pomodoro olduğunda 15 dakikalık mola vererek internet kullanımınızı verimli bir hale getirmiş olursunuz. Pomodoro tekniğini kullanabilmek için zamanlayıcı kurabilir veya bunun için yardımcı olacak web siteleri de mevcut.

3 – Sık Kullanılanlar Listesi Yapın

İnternette sürekli olarak gezindiğiniz web sitelerini sık kullanılanlara ekleyin. Böylece her gün vakit kaybetmeden ziyaret ettiğiniz sitelere bakabilirsiniz. Hem de amaçsızca internette gezinmekten de kurtulmuş olursunuz. Bu sık kullanılanlar listesine sonradan bakmak isteyeceğiniz linkleri de ekleyebilirsiniz.

4 – Faydalı Olan İçeriğe Odaklanın

Günümüzde en çok tüketilen içerik video içeriğidir. Youtube’da sadece mizah/eğlence amaçlı videolar izlemek size pekte bir şey kazandırmaz. Youtube mecrası çok zengin içeriklere sahiptir.

Yabancı dil, yazılım, grafik tasarım ve saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok alanda kendinizi geliştirilebilme imkanına sahipsiniz aslında. Zamanınızı akıllıca yönetmenin size ileriye yönelik çok büyük faydaları olacaktır.

5 – Sosyal Medyayı Planlı Kullanın

Sosyal medyayı günümüzde kullanmayan yok diyebiliriz. Evde, okulda, yolda, otobüste, yemekte, cafede her yerde sosyal medyada aktifiz. Fakat sosyal medyayı bu kadar aktif kullanmak, asosyalliği arttıran bir davranıştır.

Dış dünyayla iletişimimizi ne kadar çok koparırsak o kadar sağlıksız bir hal alırız. Bu yüzden sosyal medya kullanımınıza sınır/plan getirmelisiniz.

 • Mehmet
  1 sene önce

  Güzel bir yazı olmuş…

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

İnternet Nasıl Faydalı Kullanılır