Neden Mesleğinizde Uzman Olmalısınız?

avatar

Engin korkmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Meslekte uzman olmak neden bu kadar önem taşıyor? Globalleşen dünyada sınırlar kalkmakta ve globalleşmenin etkisi iş dünyasında net bir şekilde hissedilmektedir. Her meslek içerisinde rekabet büyük bir hızla artış gösterirken, bu duruma paralel olarak ortaya çıkan işlerin de kalitesi aynı ölçüde artış gösteriyor.

Tarih boyunca tüm zamanların kendilerine has bir zorluğu olmuş ve insanlar bu zorluklarla başa çıkabilmek adına büyük çaba göstermişlerdir. Günümüz şartlarına bakıldığında özellikle genç nesillerin meslek sahibi olmak adına büyük bir gayret içerisinde oldukları dikkatlerden kaçmıyor. Tam meslek sahibi olduktan sonra rahata kavuşacağını düşünen gençler için bu sefer de meslekte uzman olmak için yeni bir maraton başlıyor.

Meslekte Uzman Olmak Avantaj Sağlıyor

Meslek farkı olmaksızın çalışılan sektörde en az bir konu üzerinde uzmanlaşmak sizleri aranan insan haline getirecektir. Günümüzde birçok sektörün özel firmalar tarafından yönetildiği göz önüne alındığında ise insanların kendisine yaptıkları yatırımın önemi ortaya çıkıyor. Bir çalışanın ne kadar para kazanacağı, o kişinin uzmanlığı ve aranan isim olup olmadığıyla direkt olarak ilişkili olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Uzmanlaşmak Risk Faktörünü Ortadan Kaldırır

Daha çok kazanç sağlamanın yanı sıra uzmanlaşmak, gelecekte yaşanabilecek kriz durumlarından en az seviyede etkilenme konusunda da büyük önem taşıyor. Çalışılan şirketin, faaliyet gösterilen sektörün veya makro olarak bakıldığında ülkenin krize girmesi durumunda sahip olunan uzmanlık sayesinde başka bir şirkette iş bulmak zor olmayacaktır.

Yukarıda iki farklı başlık adı altında uzmanlaşmanın sağladığı maddi getiriler üzerinde durduk. Bir de bu konunun manevi boyutu olduğu birçok kişi tarafından unutulmaktadır. Yıllar boyu verilen emeğin karşılığında duyulan başarı hissi ise insana manevi bir kazanç sunmaktadır.

Psikologlar tarafından bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda dikkat çekici bir noktaya vurgu yapılıyor. İnsan sahip olduğu meslekte ne kadar çok başarılı olursa sosyal ve aile hayatında da o derece huzurlu bir yaşam sürebiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı mesleğinizde uzmanlaşmak hem maddi hem de manevi olarak sizlerin iş dışındaki hayatını da direkt olarak etkileyeceği hiç bir zaman unutulmamalıdır.

 • İnternetten Para Kazanma 2020 – İnternet Blogu
  9 ay önce

  […] Profesyonel eğitimler alarak grafik tasarımcılığı […]

  yorum beğen
 • Para Nasıl Biriktirilir ve Nasıl Tutumlu Olunur? – İnternet Blogu
  9 ay önce

  […] minimum seviyede etkinlenmek için B planınızın bulunması tavsiye ediliyor. Özellikle düzenli maaş güvencesi olmayan kişiler için bu konu çok daha büyük bir önem […]

  yorum beğen
 • Tarih Boyunca Yaşanan Endüstri Devrimleri Nelerdir? – İnternet Blogu
  9 ay önce

  […] Endüstri 4.0 devriminde meslekte uzmanlaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Konuyla ilg… […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Neden Mesleğinizde Uzman Olmalısınız?