İnternet Tarayıcıları Nelerdir

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet Tarayıcıları, internette bulunan kaynaklara erişmenizi sağlayan bir programdır. Ulaşmak istediğiniz internet adresini arama kısmına yazarak kullanacabileceğiniz bu program hava durumu, son dakika haberleri gibi bir çok bilgiyi kapsamaktadır. Ve bunları arama motoru denilen sistem sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

Birden çok internet tarayıcısı bulunmaktadır. Bunlar en çok kullanılanlar arasında Chorome, Mozilla Firefox, Safari, Opera ve Internet Explorer bulunmaktadır.

1 – Google Chorome

Chorome, Google tarafından üretilen ücretsiz bir internet tarayıcısıdır. Google Chorome, 2008 yıllarının eylül ayında Microsoft Windows sürümünü yayınlamıştır. Hemen ardından Linux, macOS ve Android sürümleride geliştirilip yayınlanmıştır. Chorome internet tarayıcısının kaynak kodları Choromium isimli açık kaynak projesi kapsamında paylaşılmaktadır. Chorome, bugün en çok kullanılan internet tarayıcıları arasındadır.

2 – Mozilla Firefox

Mozilla Firefox, 2004 yıllarının Kasım ayında yayınlanmıştır. Mozilla Vaktı ve onun alt birimi Mozilla Corporation tarafından üretilen açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. Firefox Windows, macOs, Linux, IOS, Android işletim sistemlerinde kullanılabilir. Yazılımın Windows, macOS, Linux, Android sürümlerinde web sayfalarının oluşması için Gecko motorunu kullanmaktadır. Gecko, Mozilla tarafından geliştirilmiştir ve mevcut olan web standartlarıyla uyumlu halde çalışır.

3 – Safari

Safari, 2003 yıllarında yayınlanmıştır. Apple tarafından geliştirilen ve WebKit motorunu temel alan bir internet tarayıcısıdır. 2007 yıllarında İphone’un çıkması ile birlikte IOS cihazlarda da mobil sürümüyle yer almıştır. Apple’ın geliştirdiği tüm cihazların varsayılan tarayıcısı olarak kullanılmaktadır. 2007’de çıkan Windows sürümünün geliştirilmesi 2012 yılında durdurulmuştur.

Bu internet tarayıcısının asıl amacı Apple’ın macOs ile tamamen uyumlu bir internet tarayıcısına sahip olmasıdır.

4 – Opera

Opera internet tarayıcısı 1995 yılında ilk kez yayınlanmıştır. Opera Software tarafından geliştirilmiştir. Blink tarayıcı motorunu kullanır. Windows, macOs ve Linux işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Opera, piyasada bulunan beklentileri karşılayacak donanıma sahip bir internet tarayıcısıdır. Opera aynı zamanda Google Chorome ile aynı altyapıyı kullanmaktadır.

5 – Internet Explorer

Internet Explorer, türkçe anlamıyla internet kaşifi veya internet gezgini anlamına gelmektedir. 1995 yılında yayınlanmıştır. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Windows, macOs ve Unix sürümleri vardır. Fakat macOs ve Unix sürümleri artık geliştirilmemektedir.

Microsoft Windows ile birlikte yüklü olarak gelen Internet Explorer’ın Windows işletim sistemine bütünleşik gelmesinden ötürü tarayıcı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulundurmaktadır. Windows Vista ile birlikte ismini Windows Internet Explorer olarak değiştirdi. Artık Microsoft tarafından geliştirilmemektedir.

Sıradaki içerik:

İnternet Tarayıcıları Nelerdir