Pagerank Nedir ? Neye Göre verilir ?

Pagerank Nedir Neye Göre verilir
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Pagerank Nedir ? Neye Göre verilir ?

Merhaba Arkadaşlar, Bugün ki makalemde sizlere Pagerank hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikli olarak Pagerank nedir bunu bir öğrenelim.

Pagerank ( PR ) Nedir ?

Pagerank arkadaşlar dilimizde herhangi bir anlamı olmayan Google terimidir. Pagerank webmasterler tarafından ” Sitelerimizin Link Değişimleri veya Link Puanı ” olarak algılanıp sitemize verilen bir değer biçimidir.

Pagerank ( PR ) Nasıl Artış Gösterir ?

Sitelerimizin pagerank değerini artırabilmek için tek bir yol izlenmez. Bunun bir sürü çevresi vardır. Pagerank değerini yükseltebilmek için ;

1- Sitelerimizin kullanıcılarına hizmet etmesi gerekmektedir.
2- Spamlardan uzak durması, Gizli kelimeler veya kötü amaçlı js kodlarının olmadığı temiz bir site olması gerekmektedir.
3- Yazılarımızın kopya içerik değil, özgün yazılması gerekmektedir.
4- Etrafımızda bulunan benzer ve aynı içeriği barındıran siteler üzerinden link almamız gerekmektedir.
5- Pagerank değerinin en önemli hususu arama motorları üzerinden gelen kullanıcıların sitelerimiz üzerinde kalma süresi ve devamlılığına göre belirlenmektedir.
Pagerank Değerinin Önemleri ;

1- Sitelerimiz yüksek pagerank değerine sahipse veya almışsa Google tarafından sitelerimizin önemsediği ve Google’da Başarı anlamını taşımaktadır
2- Site içeriğimiz ve Google üzerinden verilen Pagerank değerine göre arama motorları tarafından sitelerimizin sırası belirlenmektedir.
3- Pagerank değeri yüksek olan sitelerimiz Google ve diğer arama motorları tarafından hızlı bir şekilde indexlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
4- Google tarafından gönderilen böcekler ve botlar sitelerimize sık sık uğramasına ilişkin hit sayımızın artmasını da sağlamaktadır.
5- Almış olduğumuz backlinkler için hedef kelimelerimiz üzerinde ön sıralarda yer almamızı sağlamaktadır.

Pagerank’ın Alt Kategorileri ;

* Natural Linkling ve Unnatural Linking,
* Dance,
* Bomb,
* LinkFarm,
* Gpr,

Natural Linkling ve Unnatural Linking Nedir ?

Natural Linkling başka sitelerin bizlere vermiş olduğu doğal linklerdir.
Unnatural Linking ise Google için doğal olmayan linklerdir.

Natural Linkling için Örnek verecek olursak;

Başka bir site üzerinde yazılmış olan Makale içeriğinde sitemize kaynak gösterilmesi’dir.

Unnatural Linking için Örnek verecek olursak;

Toplist gibi siteler üzerinden link almak Google ‘nin sevmediği linklerdir.

Pagerank Dance Nedir ?

Pagerank Dance Google veritabanları üzerinden sitemize verilmiş olan değerlerinin sorgulanmasın da farklı değerlere sahip olmasına verilen bir isimdir. Buradan şunu anlayabiliriz. Sitelerimize verilen Pagerank değerlerinin sabit değil, değişken olmasıdır.

Pagerank Bomb Nedir ?

Pagerank Bomb değerini etkilemeye çalışan siteler’e verilen bir ceza sistemidir.

Pagerank Linkfarm Nedir ?

Pagerank Linkfarm arama motorları üzerinde sıralamalarda yükselmek amaçlı kullanılan ilişkisiz linklerin bulunduğu sayfalara verilen addır. Bu tip sayfaların çoğu er geç google tarafından banlanır yada cezaişlemine maruz kalmış olur.

Pagerank Gpr Nedir ?

Pagerank Gpr bir diğer değişik adıyla Trustrank değeri dediğimiz sistemle birebir aynı özelliği taşımaktadır. Sitelerimizin bir sonraki güncelleme üzerinde verilecek pagerank değeri biçimidir. Bu bilgiler kesinlikle doğru olmayıp, Google algoritmasına göre verilen o anlık bir bilgidir.

Pagerank Yükseltmek için İpuçları ;

* Sitelerimizin pagerank değerini yükseltmek için yüzlerce Pagerank değerine sahip olmayan siteler üzerinden link almaktansa 1 tane kaliteli Pagerank değeri yüksek siteden link almak daha faydalı olacaktır.
* İçeriği olmayan siteler üzerinden link almak sitelerimizi olumsuz yönde etkileyeceğinden ötürü, içeriği özgün olan sitelerden link almanızı tavsiye ederim.
Teknoloji Haberleri üzerine kurulu bir siteniz varsa, Teknoloji haberleri ile ilgili olan özgün ve pagerank değeri yüksek olan sitelerden link almanız sizlere çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Farklı içeriklere sahip olan sitelerden almış olduğunuz linkler ise, aynı kategori sınıfında yer almadığından ötürü katkısı gözle görülemeyecek kadar az olacaktır.

Sıradaki içerik:

Pagerank Nedir ? Neye Göre verilir ?