web analytics

Java’ya Alternatif Bir Yazılım Dili: Kotlin

  • internetblogu

Kotlin, 2011 yılında JetBrains mühendisleri tarafından Rusya Federasyonu’na bağlı St. Petersburg’da bulunan ofislerinde geliştirilmiş kolay ve eğlenceli bir yazılım dilidir. Java’ya alternatif olarak değerlendirilmektedir. İlk etapta bu pek mümkün görünmese de yakın gelecekte Kotlin’in daha da yaygınlaşacağını öngörmek hiç de zor değil.

Peki ne oldu da ‘Kotlin’ adı birden karşımıza çıkmaya başladı?

2017 yılında Google, Android geliştiricileri için bundan böyle Java ile birlikte Kotlin’i de destekleyeceğini açıkladı. Bu gelişmeden sonra Kotlin adını daha sık duymaya başladık ve bundan sonra da duyacağız gibi görünüyor. Kotlin’in ayrıntılarına geçmeden önce kısaca Java’ya da değinelim.

Java Nedir?

Java, ilk olarak 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Gönüllülerin de katılımıyla geniş bir kitle tarafından test edilmiştir ve kullanılmaktadır. Java yazılım dili; internet sitelerinden akıllı telefonlara, uydu sistemlerinden smart TV’lere kadar teknolojiyle hayatımıza giren hemen her cihazda kullanılmaktadır. Şu anda 3 milyardan fazla cep telefonunda Java kullanıldığı tahmin edilmektedir. Dinamik bir yapı oluşturmak için vazgeçilmez bir programlama dilidir.

Asya’daki ya da Amerika’daki ilkel kabileleri saymazsak yolu teknolojiye düşmeyen insan kalmamıştır. Dolayısıyla yazılımla yakından ilgilenen dünya nüfusuna oranla küçük bir kısım dışında Java’yı duyan insan sayısı bile belki de bir elin parmaklarını geçmez.

Kotlin Nedir?

Yazının başında kısaca bahsetmiştik. Tekrar etmek gerekirse, Kotlin; JetBrains mühendisleri tarafından St. Petersburg, Rusya’daki ofislerinde 2011 yılında geliştirdikleri Java benzeri yazılım dili. Her ne kadar Java’ya benzese de Java’dan ayrılan kısmı da gözle görülür düzeyde. Öncelikle Java’ya göre çok daha kolay ve eğlenceli bir dil. Ayrıca Java’da onlarca satır yazacağınız kodu Kotlin’de belki de Java’nın yarısından daha az satır kod yazarak aynı işlevde kullanabileceksiniz.

Kotlin, temelde Java’dan çok da farklı bir işimize yaramayacak aslında. Ama Java’dan daha kolay olması önemli bir artı olarak öne çıkıyor. Bunun yanında konuşma diline daha yakın olması ve Java’dan daha kısa kodlarla derdimizi anlatabiliyor olmamız Kotlin’i öne çıkarmaya yetiyor.

Webmasterların genel görüşüne göre Kotlin’in sağlayacağı en önemli özellik zamandan tasarruf olacak. Java için harcanılan zaman uygulama ya da scriptlerin arayüzlerinin geliştirilmesi ve farklı özellikler eklenmesi için harcanabilecek.

Google, Android geliştiricileri için Kotlin’i destekleyeceğini duyurduğu andaki heyecan:

Kotlin İsmi Nereden Geliyor?

Burada Java’dan bir esinlenme var mı, bilemiyorum. Java’nın isminin nereden geldiğine emin değilim ama Endonezya’nın Java adası ile ilgisi olabileceğini sanıyorum.

Kotlin’in ise isminin nereden geldiği belli. Kotlin, adını geliştirildiği St. Petersburg’un 20km batısında bulunan15km2’lik küçük bir adadan alıyor.

Kotlin’i Nasıl Öğrenebilirim?

Kotlin’i öğreten kaynakların birçoğu şu anda İngilizce. Eğer yeterli İngilizce bilginiz varsa zorlanmadan öğrenebilirsiniz. İngilizceniz zayıfsa da üzülmeyin, yavaş yavaş Türkçe dersler de çıkmaya başlıyor. Buradan Kotlin’in kendi sitesindeki İngilizce dökümanlara ulaşabilirsiniz. Şu an Udemy’de Atıl Samancıoğlu’nun Türkçe bir Kotlin dersi de mevcut. Bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Çeşitli programlar aracılığı ile Kotlin yazabileceğiniz gibi, Kotlin’in kendi sitesindeki editöre de buradan ulaşabilirsiniz.

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ