Türk Telekom İnternet Altyapı Sorunu

Türkiye’de telefon altyapılarını döşeme işi sadece Türk Telekom’un elinde olduğu için diğer şirketlerin de bu işten rahatsız olduklarını, abone kaybettikleri için şikayetçi olduklarını biliyoruz. Hatta sanırım Superonline zararını gerekçe göstererek Türk Telekom’a dava bile açmış.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de internet altyapı hizmeti birkaç farklı şekilde alınabiliyor.

 • Yaşadığınız binada fiber internet altyapısı varsa farklı servis sağlayıcılardan fiber internet hizmeti alabiliyorsunuz.
 • İkinci seçenek, fiber kadar yaygın olmasa da binanızda Kablonet altyapısı olması. Kablonet Türksat’ın sunduğu bir hizmet ve sadece Kablonet altyapısına sahipseniz bu hizmeti satın alabiliyorsunuz.
 • Onun dışında uydu interneti de denen, farklı şirketler tarafından satışı yapılan sistem. Bu sistemde küçük bir çanak anten ve bu antene bağlı bir modem sayesinden uydudan alınan sinyallerle internet bağlantısı sağlanıyor. Ama bu sistemin şöyle bir handikapı var: hem cihaz hem de kullanım bedelleri çok pahalı.
 • Fiber ya da Kablonet altyapısı olmayanlar için uydu internetine göre daha mantıklı görünen bir seçenek daha var. Vınn, JetWifi gibi isimlerle bilinen sistem. Bu sistemde de içinde sim kart bulunan küçük bir modem, baz istasyonlarından aldığı sinyallerle internet erişimi sağlıyor. Bu seçeneği tercih edenler genelde internet hızından pek memnun değiller. Bu hizmetlerin bir çoğunda sınırsız paket yok. Olanlarda da adil kullanım kotaları çok düşük ve limit aşımından sonra düşülen hız inanılmaz yavaş. Ayrıca sunulan paketler de internet servis sağlayıcıları tarafından sunulan sabit internet paketlerinin fiyatlarına göre çok daha pahalı.
 • Bir başka seçenek yine cep telefonu operatörlerinin sunduğu mobil paketler. Telefon üzerinden erişiliyor olsa da akıllı telefonların modem olma özellikleri sayesinde bilgisayarlardan da kolaylıkla kullanılabiliyor. İnternet hızları da -konuma göre değişmekle birlikte- çoğu zaman iş görür. Ama şu anda bildiğim kadarıyla mobil aboneler için sınırsız internet paketi sunulmuyor. Olan paketler de yine internet servis sağlayıcılarının sunduğu sabit internet paketlerine göre daha pahalı.
 • Son olarak da, bu yazıda değinmek istediğim, telefon altyapısı aracılığıyla sunulan ve bugüne kadar birçoğumuzun kullandığı sabit internet. ADSL, VDSL, DSL bu kategoriye dahil.

Altyapı Sorunu

Büyük şehirlerde internet hizmeti alamayan lokasyonlar, tahmininizden fazla!

Türkiye’de telefon altyapılarını döşeme işi sadece Türk Telekom’un elinde olduğu için diğer şirketlerin de bu işten rahatsız olduklarını, abone kaybettikleri için şikayetçi olduklarını biliyoruz. Hatta sanırım Superonline zararını gerekçe göstererek Türk Telekom’a dava bile açmış.

Bu sorun, benim de başıma geldi. Peki çözmek için neler yapılabilir ve ben neler yaptım?
Ben çok geçmeden durumu kabullendim ve bu sorunu çözmek üzere işe koyuldum. İlk olarak Türk Telekom bölge müdürlüğüne giderek ilgili birime internet hizmeti almak istediğimi ancak telefon altyapısı olmadığı gerekçesiyle alamadığımı belirten bir dilekçe yazdım. Son derece kibar ve ilgiliydiler. Hatta bana sormak istediğim konuları daha rahat sorabilmem için saha ekibinin numarasını dahi verdiler.

Birkaç gün sonra saha ekibinden beni aradılar. Bulunduğum bölgede bu talebin sık geldiğini; bu işlerin büyük projeler ve yatırımlar gerektirdiğini söylediler. Ayrıca projenin hazır olduğunu, belediyeden izin alma sürecinde olduklarını ve en geç 1-2 ay içinde çok büyük bir projeye başlayacaklarını belirttiler.

Aradan aylar geçmesine rağmen bir hareket göremeyince tekrar harekete geçtim. Türk Telekom’a Twitter’dan yazdım. Ertesi gün beni aradılar ve proje hakkında bir gelişme olmadığını net bir tarih veremeyeceklerini ilettiler. BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi), CİMER’e(Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) ve BTK’ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) durumu anlatan ve şikayetimi bildiren dilekçeler yazdım. Dilekçelerde bulunduğum bölgede internet altyapısı olmadığı gerekçesiyle internet hizmeti alamadığımı ve bu sorunun çözülmesini istediğimi belirttim. Sonuç olarak Türk Telekom’dan gelen cevapta adresimin incelendiği ve bu inceleme sonucunda bulunduğum bölgede telefon altyapısı olmadığı gerekçesiyle herhangi bir sabit internet hizmeti alamayacağımın belirlendiği yazıyordu. Sadece bu kadar. Benim yazdığım yazıyı aynen geri göndermişler.

Komşularımla konuştuğumda da onların da zaman zaman benzer dilekçeler verdiklerini öğrendim.

Hiçbir gelişme olmadı demek yanlış olur. Zira, 2017 yılının Nisan ayının başlarında Türk Telekom fiber internet altyapısı kuracaklarını belirterek ufak çapta kazılar yaptılar ve fiberoptik kabloların geçeceği boruları binaların girişine kadar getirdiler. Ama maalesef hâlen bu borulardan herhangi bir kablo geçmiş değil.

 • Seckin
  3 sene önce

  Altyapi var mi yok mu bunu bile net olarak bilmiyoruz. Mesela modeme gelen 4mbit upload hizi bile yazilimla kisilarak 2mbit olarak yansitiliyor. Cok geriyiz bu konuda!

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Türk Telekom İnternet Altyapı Sorunu