Altyapı Sorunu Yaşayanlar İçin: Turkcell 4.5G VINN 50 GB Kampanyası

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fiber internet altyapısının birçok bölgede halen olmadığını düşünürsek, herhangi bir firmadan sabit internet hizmeti alabilmek için Türk Telekom’un bakır kablolarına muhtacız. Fiber altyapının yaygınlaştırılmak istenmesi ve telefon altyapısının da Türk Telekom’un tekelinde olduğu için süreç de oldukça yavaş işliyor. Türk Telekom yetkilileriyle görüştüğümüz zaman da altyapı yetersiz, port yok gibi cevaplar alıyoruz ve bölgede altyapı çalışmalarının ne zaman tamamlanacağını, daha doğrusu ne zaman başlayacağını, bir türlü net olarak öğrenemiyoruz.

Bu yazının asıl konusu Turkcell ve grup şirketlerinden olan Superonline’ın düzenlediği, sabit internet hizmeti alamayanlar için yapılmış bir kampanya. Kampanya ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kampanya detayları aslında açık ve net olarak anlatılmamış. Yakın zamana kadar müşteri hizmetlerinin ve Turkcell İletişim Merkezleri’nin de konuyla ilgili bilgisi sıfır ya da sıfıra yakındı. Ancak kampanyanın duyulması ve yaygınlaşmasıyla bu sorun da çözülmüş gibi görünüyor.

Kampanyada bilinmesi gerekenler, artıları ve eksileri neler

Ben de sabit internet hizmeti alamadığım, mobil internet pahalı ve yetersiz geldiği için bu kampanyadan yararlanmaya çalıştım. Bu kampanya ile ilgili bilgileri, Turkcell’in kampanya sayfasında bahsedilmeyenleri ya da gözden kaçanları anlatacağım.

 • Turkcell’in internet sitesinde 50GB AKN’li limitsiz(!) internetin Superonline’dan alınacak bir şifreyle Turkcell İletişim Merkezlerine başvurulması durumunda 45% indirimli olarak 64 TL’ye alınabileceği belirtiliyor. Adil kullanım kotasının dolması durumunda ise bağlantı hızının 128kbps olarak güncelleneceği belirtiliyor. Hızın bu kadar düşük olması kampanyada önemli bir eksi.
 • Onun dışında kampayaya katılım için başvurulan adres için altyapının olması ama boş portun olmaması şartı aranıyor. Duyduğum kadarıyla TİM’ler ilgili şartları sağlayan adresleri gösterip yardımcı oluyorlarmış.
 • Fiyat kampanya sayfasında aylık 64 TL olarak görünüyor. 64 TL yalnızca paket ücreti. Faturada bu rakamın üzerinde aylık 12 TL modem taksiti de ekleniyor. Yaklaşık 7 TL tutan vergiler de 12 ay cebimizden çıkıyor. İlk faturaya özel bazı ufak tefek ücretler de oluyor. Sonuç olarak kampanyadan yararlanan bir kullanıcının cebinden ilk yıl yaklaşık 86 TL, ikinci yıl da vergilerin eklenmemesi sonucu 79 TL çıkıyor.
 • Eklemeyi unuttuğum önemli bir husus daha var. Turkcell kampanyadan yararlanacaklardan 24 ay taahhüt istiyor. Bu 24 aylık sürede bulunduğunuz bölgede sabit internet hizmeti alabilecek durumda olsanız dahi cayma bedeli ödemeden Superonline’ın da olsa herhangi başka bir tarifeye geçemiyorsunuz.
 • Modemi ikinci el ayarlarız, bende zaten var, başka yerden alalım gibi talepler de kabul edilmiyor. Modemi Turkcell’den almak ve aylık 12 TL’yi ödemek zorundasınız.
 • Her şey tamam, hepsine razıyım deseniz de pürüzler bitmiyor. Kampanyadan yararlanmak için size verilecek data hattı haricinde faturalı bir ses hattına sahip olmanız gerekiyor. Turkcell’im ama hattım ön ödemeli, faturalıya geçerim diyebilirsiniz. Ya da Turkcell abonesi değildim, yeni bir faturalı hat alabilirim de diyebilirsiniz. Ama yine de garantisi yok. Tüm bunları yapsanız dahi başvurunuz onaylanmayabiliyor. Zira kampanyaya katılım için bir miktar Turkcell Finansman Kredi puanına sahip olmanız gerekiyor. Bu puan da yalnızca Turkcell faturalı hat kullanıcıları için hesaplanıyor. Sanırım modemi alabilmeniz için firma bu puanı önemsiyor. Yeni faturalı olan müşterilerde her zaman gerekli puan bulunmayabilir. Bu durumda da kampanyadan yararlanamıyorsunuz.

Sonuç olarak; bu kampanyadan yararlanma konusunda büyük bir heves duyuyordum. Superonline müşteri temsilcisinde 8 haneli indirim kodunu almam 1 dakikadan kısa sürdü. Yukarıda da bahsettiğim belirsizlikler ve son maddedeki faturalı hat talebi yüzünden sinirlerim biraz gerildi. Görünüş itibariyle evde sabit internet hizmeti alamayanlar için yapılan en iyi kampanyalardan biri olmasına rağmen Turkcell’in işi yokuşa sürmesi ve bu konunun manen beni yorması sebebiyle kampanyaya katılmaktan vazgeçtim. Vınn gibi Türk Telekom’un JetWifi ve Vodafone’un Vodem paketlerini de inceledim ama bu durumda en mantıklısı telefondaki internet paketini artırmak ve bir süre daha bu şekilde idare etmek gibi görünüyor.

Sıradaki içerik:

Altyapı Sorunu Yaşayanlar İçin: Turkcell 4.5G VINN 50 GB Kampanyası