Ransomware Virüsü Nedir Ransomware Virüslerinden Nasıl Korunulur?

Ransomware virüsü
avatar

Engin korkmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve giyilebilir cihazlar… Teknolojik ürünlere her gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediliyor. Bu cihazların yaşamımızın merkezinde konumlanması sonucunda ise bir takım problemler ve tehlikeler ortaya çıkabilmektedir. Yıllardır bilgisayar virüsleri gibi zararlı yazılımlar kullanıldığı biliniyor. Kişilerin bu cihazları daha etkin bir şekilde kullanılmasıyla birlikte ise zararlı yazılımlar daha çok gündem olmaya başladılar. Son günlerde ronsomware virüsü saldırılarına karşı önlemlerin alınması için uzmanlar tarafından sürekli uyarılar yapılıyor.

Ransomware bir diğer deyişle fidye yazılımları bilgisayar, tablet, akıllı telefon kullanıcılarını hedeflemektedir. Kurban olarak seçilen kişinin kullanmış olduğu cihaza gönderilen bu yazılım ile kişiden para talebinde bulunulmaktadır. Kişilerin cihazlarında yapılan iki temel değişiklik dikkatleri çekiyor. Bu değişiklikler;

 • Kurban olarak seçilen kişinin bilgisayar, tablet veya akıllı telefonu içerisindeki dosyalara şifre koyma işlemi.
 • Kişinin cihazlarına erişimlerinin tamamen engellenmesi.

Erişim Sağlanabilmesi İçin Para İsteniyor

Ransomware virüsü gönderen kişiler amaçlarına ulaştıkları taktirde kişilerin cihazlarındaki erişim engelinin kaldırılması için para talebinde bulunmaktadırlar. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için mutlaka zararlı yazılımlara karşı koruma tedbirlerinin alınması gerekiyor.

Peki, bu denli zararlı uygulamalar nasıl bizim cihazlarımıza girebiliyor? Bu noktada uzmanlar iki farklı kaynağa işaret ediyor. Bunlar;

 • Kimlik hırsızlığı amacıyla kullanılan e-posta yöntemi,
 • Zararlı yazılımların yayılması için özel olarak kurulan, güvenilir olmayan internet sitelerinin ziyaret edilmesi kaynak olarak belirtiliyor.

Ransomware Virüsü Nasıl Önlenir?

Günümüzde zararlı yazılımlara karşı koruma sağlayan birçok anti virüs programı bulunsa da, özellikle bu virüse karşı Kaspersky programı tavsiye ediliyor. Kaspersky programı bilgisayarların yanı sıra Android işletim sistemine sahip cihazlar için de kullanılabilmektedir.

Uygulama marketleri üzerinden Kaspersky Mobile Security adı verilen uygulamanın mutlaka akıllı telefon ve tabletlerde bulunması büyük bir önem taşıyor.

Antivirüs programlarının kullanılmasının yanı sıra kaynağı bilinmeyen e-postaların açılmadan silinmesi ve güvenilirliğinden emin olunmayan internet sitelerinin de ziyaret edilmemesi gerekmektedir. Teknolojik cihazların yaygınlaşması ve çeşitlenmesiyle birlikte benzer zararlı yazılımlarda artış görüneceğinin ve geç olmadan önlemlerin alınması gerektiğine de uzmanlar tarafından sürekli olarak vurgu yapılıyor.

etiketlerETİKETLER
 • Teknolojinin Ruh ve Beden Sağlığına Etkileri – İnternet Blogu
  9 ay önce

  […] Ransomware Virüsü Nedir Ransomware Virüslerinden Nasıl Korunulur? […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Ransomware Virüsü Nedir Ransomware Virüslerinden Nasıl Korunulur?