Para Nasıl Biriktirilir ve Nasıl Tutumlu Olunur?

avatar

Engin korkmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ekonomi dinamiklerinin pamuk ipliğine bağlı olduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Bu sebepten dolayı herkesin bir para biriktirme yöntemi olmalı ve istikrarlı bir şekilde bu yöntemin uygulanması gerekmektedir. Ülkemizin yanı sıra dünya genelinde hemen her ülkede ekonomik problemler yaşanabildiği gibi, çok daha büyük krizler de meydana gelebiliyor.

Bu gibi durumlardan minimum seviyede etkinlenmek için B planınızın bulunması tavsiye ediliyor. Özellikle düzenli maaş güvencesi olmayan kişiler için bu konu çok daha büyük bir önem taşımaktadır.

Para Biriktirme Yöntemi İlk Adım Gelir Gider Dengesi

Basit bir matematik hesabından yola çıkılarak para biriktirebilmek için öncelikle gider kalemlerinin gelirden daha düşük olması gerekiyor. Aksi halde borçlanmaların yaşanacağı ve birikimin hayal olacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Gereksiz Harcamaların Tespit Edilmesi

Çağımızın hastalıkları arasında alışveriş bağımlılığı da yerini aldı. Gereksiz ve ihtiyaç dışı yapılan alışverişlerin mutlaka önlenmesi gerekiyor. Bunun için aylık harcamalarınız için defter tutabilir ve ay sonunda değerlendirme yapmanız etkili olacaktır. Bu sayede bir sonraki ay gereksiz yapılan harcamalar konusunda daha dikkatli olunacaktır.

Harcamaları Planlayın

Hayatı planlı bir şekilde yaşamak, kriz ihtimallerini minimuma indirmektedir. Kısa vadede harcamaların planlanması bütçenizin kontrolü açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Yukarıda belirtilen maddeleri hayatın her alanında uygulanması durumunda zaman içerisinde para artırmaya başladığınızı göreceksiniz. Artan paraların mutlaka bir yatırım aracılığıyla biriktirilmesi hem karlı olacak hem de elinizdeki paranın savrulması önlenecektir. Günümüzde altın, döviz, hisse senedi, ev, arsa gibi birçok yatırım seçeneği bulunuyor.

Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra aylık olarak artırılan paranın yatırım araçlarında değerlendirilmesiyle ciddi birikimler elde edebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından biriktirilen paranın kolay ulaşılabilir bir konumda olmaması tavsiye ediliyor. Kolay ulaşılabilir konusunda anlatılmak istenen nokta paranın nakit olarak kalmasıdır. Nakit olarak tutulan paranın gereksiz alanlarda harcanma ihtimalinin oldukça yüksek olduğuna sürekli olarak vurgu yapılıyor.

Yatırım araçlarında değerlendirilen birikimler ise uzun süre dokunulmadan birikmeye ve zaman içerisinde değerlenmeye devam etmektedir. Her hangi bir kriz anında veya olağan üstü durumda birikimlerinizin sizler için güvence olacağını hiç bir zaman unutmamanız gerekiyor.

Aşağıdaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz.

Sıradaki içerik:

Para Nasıl Biriktirilir ve Nasıl Tutumlu Olunur?