Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bedelsiz Sermaye Artırımı, şirketin dış kaynaklardan gelirleri hariç yani sadece iç kaynaklardan elde ettiği geliri (yedekler, iştirak, emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı ve duran varlık satış karları, temettü) sermayesinin belli bir oranda artması ve bu artan sermayenin bedelsiz bir şekilde ortak hissedarlara dağıtmasına Bedelsiz Sermaye Artırımı denilmektedir.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Avantajları

1 – Bedelsiz Sermaye Artırımı, şirkete her hangi bir parasal kazanç sağlamaz. Sadece mevcut olan gelirin enflasyondan dolayı erimiş olan sermayesine ekleyerek, şirkete ait olan sermayenin yükseltilmesi amaçlanır.

2 – Şirket, ihaleye girdiği zaman nadir de olsa sermayesine bakılır. Bu tarz durumlarda Bedelsiz Sermaye Artırımının avantajı olabilir.

3 – Bedelsiz Sermaye Artırımı, şirket bünyesine her hangi bir ek gelir sağlamaz.

4 – Bedelsiz Sermaye Artırımı sayesinde şirketin bazı gelirlerinin vergisinde avantaj elde etmek mümkün. (duran varlık satış karı kalemlerinde nyapılan sermaye artırımı, emisyon primi vb.)

5 – Şirket, Bedelsiz Sermaye Artırımı sayesinde lot sayısını artırarak derinlik sağlayabilir ve bu da şirket için avantajlı bir durum olur.

6 – Bedelsiz Sermaye Artırımı, şirketin bünyesine her hangi bir kârlılık veya şirketin büyümesini sağlamaz. Fakat şirkete ait olan hisselerde eskiye nazaran daha yüksek alımlar görülür.

Sıradaki içerik:

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?