Gününüzü Planlamanın Faydaları Nelerdir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hayatımızda ki her şeyin bir düzeni ve sırası vardır. Tüm kurulan sistemler düzensiz olan bir şeyi düzenli ve planlı hale getirmek için kurulur. İnsan beyni karışıklığa gelemez. Aynı anda birden fazla konuya odaklanmaya çalışırsak bocalarız. Bu yüzden günlük, haftalık, aylık plan yapmak her zaman en iyi seçimdir. Tabi biz bugün sizlere günlük planlama hakkında bilgi vereceğiz.

Günlük Planın Önemi

Günlük planın ne önemi var derseniz size şöyle açıklayabilirim, dövüş sanatlarını öğrenirken her zaman bir sonra ki hamleyi de öğretirler. Bu yüzden eğitim almış bir dövüşçü, kendisinden 3-4 kat güçlü birisini bile yenebilir. Demek istediğim şey aslında çok basit, eğer bir sonra ki adımınız hazır ise, bu size vakitten kazanıp hızlı ilerleyip ve gelişirsiniz. Buna tüm işleriniz dahil. Örneğin; sabah kalk, duş al, kahvaltı yap, ders çalış vs. bu böyle uzunca gidebilir. Ama fark ettiyseniz sıralı ve düzenli. Bu basit plan beynimizin kendi kendine oluşturduğu bir algoritma aslında. İnsan beyni gelişmeye açık olduğu için siz fark etmeseniz bile sizi sizden habersiz yönlendirip hareket ettiriyor.

Günlük Planın Faydası

Plan yapmak, her alanda size fayda sağlayacaktır. Örneklerimize devam etmek gerekirse, bitirmeniz gereken 10 ders konusu olsun. Bunları rastgele öğrenmeye çalışırsanız tahminimce hiçbir şey anlayamaz ve bocalamış olursunuz. Fakat bunları belli bir sıraya göre planlarsanız, hem çalıştığınız dersten bir şeyler anlar hemde daha hızlı ilerlemiş olursunuz.

Önce gününüzü planlayın sonra haftanızı daha sonra aylık planlar yaparak, hem vaktinizden kazanın hemde daha hızlı bir şekilde ilerleyin. Sürekli olarak plan yapmak ayrıca yönetim becerinize de arttırır. Daha kolay kararlar verebilir daha hızlı hareket edebilirsiniz. Yaşantınızdan verim alır, yaptığınız işlere özveriniz artar.

Plan Dışı Gelişmelerde Ne Yapacağız?

Tabi plan yaptınız ama sizin elinizde olmayan bir sorundan ötürü planınız bozuldu. İşte bu noktada kriz yönetme beceriniz devreye girecek. Hiç tavrınızı bozmadan planınızı güncelleyip bir daha böyle bir sorunla karşı karşıya gelmemek için alternatif planlar da yapabilirsiniz. Bu sayede planlama kabiliyetiniz de üst seviyelere çıkabilir.

Hayatın her yerinde düzen ve plan vardır. Eğer plansız bir hayatımız olsaydı emin olun kaostan başka bir şey olmazdı. Plansızlık her zaman daha fazla emek daha yavaş ilerlemeye neden olur. İnsanların vakti günümüzde neredeyse sıfırın altında. Bu yüzden size tavsiyemiz günlük planlar yaparak, hayatınızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

 • Evden Çalışırken Fazla Yemenin Önüne Geçmenin İpuçları – İnternet Blogu
  6 ay önce

  […] yeme-içme saatlerinizi planlayabilirsiniz. Bunun ne gibi bir faydası olacağını bilmiyor iseniz Gününüzü Planlamanın Faydaları Nelerdir yazımızı okumanızı […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Gününüzü Planlamanın Faydaları Nelerdir?