Evlilikte Tartışmalar ve Sonuçları Nelerdir?

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evlilikte tartışmaların birden fazla nedeni olabilir. Küçük nedenlerin göz ardı edilmesi ve bu küçük nedenlerin sonradan büyüyerek ciddi bir sorun olması da oldukça mümkün. Bireylerin içinde biriktirdiği öfkenin sonradan açığa çıkması bu tartışmaları alevlendiren nedenlerden bir tanesidir. Günün stresini birbirlerinden çıkarabilirler ve bunun farkında olmazlar. Yüksek sesle konuşma, ilgisiz davranma, geçim sıkıntısı, fikir ayrılıkları bu tartışmaları başlatmaya yetecek sebepler arasında yer alıyor.

İnsan psikoloji sürekli değişir ve şekillenir. İnsanlar bazen birbirlerini anlamakta güçlük çeker ve fikir ayrılıkları yaşanır. Düşünce de oluşan değişimler sevgiyi ve arada ki ilişkiyi ciddi oranda etkiler. Yaşantıda olan belli başlı sorunların etkisi de oldukça yüksek. Bireyler hayatın zorluklarından bıkacak duruma geldiklerinde artık evliliklerine ve sevdikleri insana aynı şekilde davranmamaya başlayabilirler.

Peki Bunun Sonucunda Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Evli bireylerin çocuğu var ise çocuğun psikolojik durumu büyük oranda zedelenir. Özellikle yetişme çağında olan çocukların düşünceleri ve psikolojileri gelişme döneminde olduğu için dışarıdan nem kapmaya oldukça açıktır. Bireyler bu gibi durumlarda tartışmalarını mümkün mertebe çocuklarına yansıtmama konusunda dikkat etmeliler.

Sözlü tartışmanın sürekli olarak devam etmesi evli bireylerin fiziksel şiddete yönelmesini sağlayabilir. İnsan öfkesine yenik düştüğünde gözü neredeyse hiçbir şeyi göremez. Bunun sonucunda bireyler birbirlerine ciddi ve kalıcı hasarlar verebilir.

Evde, iş yerinde, dışarıda sürekli olarak huzursuzluk hakim olur. Bireyler sürekli mutsuz ve depresif düşünceler içerisinde olur. Bunun sonucunda hayat enerjisini yitirmeye başlarlar.

Tartışmaları Nasıl Sona Erdiririz?

Bireyler sakin bir şekilde oturup, şikayetçi oldukları sorunları birbirlerine anlatarak çözebilirler.

Yakın gördükleri kişilerle bir araya gelip, sorunları onlara anlatıp beraber çözüm sağlayabilirler. Eğer bu konuları anlatacak kadar yakın gördükleri kimse yok ise psikologa görünebilirler.

Sorunun ana temeline inerek çözmeye çalışmalılar, geleceği ve mutluluğu düşünmeliler. Yani bakış açısını olumsuzdan olumluya çevirmeliler. Bu sayede üstlerinde ki huzursuzluğu bir nebze atabilirler.

Sıradaki içerik:

Evlilikte Tartışmalar ve Sonuçları Nelerdir?