Kredi Kartının Kontrolsüz Kullanımı

Bu yazımızda kredi kartı borcu ödeyemeyenler için taksitlendirerek borç ödeme, kredi kartının yanlış kullanımı, kredi kartı borç ödeme gibi konuları işliyoruz.
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kredi kartı ülkemizde birçok kullanıcıya ulaşmıştır. Çoğu insan birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartları sundukları avantajlar ( puanlar, taksitlendirme, indirimler, hediyeler) ile birçok insana cazip gelmektedir. Kredi kartları tüketicilerin finansman aracıdır. Çoğun insan cebinde nakit para taşımak istemez ama alım ihtiyacı her ortamda kendini gösterebilir böyle bir durumda kredi kartı çoğu insanın kurtarıcısı olmaktadır. Ayrıca artık internet üzerinden alışverişin yaygınlaşması ile kredi kartları daha yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Peki, kredi kartı en genel tanımı ile nedir?  Yanımızda nakit para olmadan alışveriş yapmamızı sağlayan elektronik karttır. Bu karttın en büyük avantajı ise hesabımıza bağlı değildir. Banka kartları ile hesabımızda para var ise alışveriş yapabiliriz. Ama kredi kartları ile hesabımızda para yoksa bile alım işlemini yaparız. Yani kısacası çalıştığımız bankaya borçlanırız. Bankalar kredi kartının tüm borcunu ödeyen müşteriyi değil, asgari tutarı ödeyen müşterileri sever. Çünkü bu tip müşteriler sayesinde kalan tutar üzerinden faiz işlenir. Fakat bazen borçlarımızı ödeyemeyecek duruma gelebiliriz. Bu durumlarda yapılan en yaygın işlem kredi kartı borcu taksitlendirme işlemidir.

Kredi kartı borcu taksitlendirme, kartlarınızın borçlarına faiz eklenerek, kişinin kendisinin belirlediği taksit ödeme seçeneği ile alışveriş işleminin yapılması ile kartın ait olduğu bankaya satın alınan ürünler taksitlerinin bankaya ödenmesine sistemine denir.  Yani kısaca kredi kartı borcu taksitlendirme kartınıza vade farkı eklenmesi ile alışveriş yapılmasıdır. Aldığınız ürünü de kredi kartına taksitli olarak aldıysanız kart borcu taksitlendirme yapmış oluyorsunuz. Bu sistem bilindiğinde oldukça basit gelmektedir.

Peki, kredi kartı borcu taksitlendirme neden gereklidir? Kredi kartı borçları her geçen gün büyürken insanlar askeri tutarı ödemek zorunda kalırlar ve bu bir süre sonra alışkanlık haline gelebilir. Bundan dolayı kart borcu taksitlendirme yaparak siz de rahat bir nefes alabilirsiniz. Bu sistemde banka ile yapılan sözleşmelerde büyük önem taşır. Çünkü bankanın gecikme faizi oranı belirleme yetkisi vardır. Bazı kurallar doğrultusunda banka ne kadar gecikme faizi uygulayacağını belirler ve borcunuza işletir.  Temerrüt faizi oranı yasa ile kartı çıkaran kurumun iradesine bırakılmıştır.

Kredi kartı ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın kullanılan ve ödeme yapmamızı sağlayan bir elektronik karttır. Sağladığı birçok avantaj ile insanlara cazip gelmektedir. Ve gün geçtikçe kredi kartı sahipleri artmaktadır. Günümüzde kredi kartı kullanmak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. İnternet alışverişleri, taksitli alışverişler, puanlar derken birçok avantaj sağlamaktadır. Ama bilinçsiz yapılan alışverişler ile insanlar kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanmaktadır. Bazı insanlar sürekli askeri borçlarını ödemektedir. Ve bu da çoğu bankanın işine gelmektedir. Bankalar borçların üzerine faiz işletmekte ve bu şekilde kazanç elde etmektedir. Bundan dolayı askeri borcu ödeyen müşteri oldukça avantajlıdır. Kredi kartı borcu taksitlendirmesini birçok kişi kullanmaktadır.

Sıradaki içerik:

Kredi Kartının Kontrolsüz Kullanımı