Dizi Önerisi: Fringe

  • internetblogu

Fringe, Eylül 2008 – Ocak 2013 arasında toplamda 5 sezonda 100 bölüm olarak ABD’de FOX TV’de yayınlanmış bir J. J. Abrams dizisi. Abrams’ın diğer dizileriyle derinliklerinde benzerlik barındırıyor elbette. Bilim kurgu türünde olduğu söylenebilir. Bilim kurgu türünde yapımlarla aramda epey mesafe olmasına rağmen bu kadar beğendiğim başka bir dizi hatırlamıyorum. İzlemeyi düşünenlere de önyargılara kapılmadan 1. sezonun 1. bölümünü açmalarını tavsiye ediyorum.

Fringe’de ilk sezon 20, ikinci sezon 23, üçüncü ve dördüncü sezonlar 22 ve son sezon da 13 bölümden oluşuyor. İlk sezonda her bölüm ortalama 49, diğer sezonlarda da 43 dakika olarak kurgulanmış. Dizinin yıldızı Olivia Dunham rolüyle Anna Torv. Dr. Walter Bishop rolüyle John Noble ve Peter Bishop rolüyle de Joshua Jackson başrolde  Anna Torv’a eşlik eden isimler.

Dizi, bilim dünyasında da sıkça tartışmalara konu olan paralel evrenler,  zamanda yolculuk gibi bilimin sınırlarını zorlayan konuları ve bilimsel açıdan mümkün olabilecek ilginç konuları işliyor.

  • burak
    2 sene önce

    Önerinizle başladım bu diziye ve çok beğendim, teşekkür ederim. 🙂

    27