Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

10 Aralık 2012’de GRGDN Müzik etiketiyle piyasaya çıkan çok güzel bir albüm var: Badem ve Konukları.

Bu albümde yer alan bir şarkı -bu zamana kadar nasıl keşfetmedim bilmiyorum ama- önceki gün Spotify’da karşıma çıktı ve ‘nasıl olur da bugüne kadar kulaklarım bu şarkıdan mahrum kalır’ dememi sağladı. Badem’in konuklarından -özellikle Elveda Rumeli dizisi ile tanıdığımız- Gülçin Santırcıoğlu ile söyledikleri ‘Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber’ dinlemeye doyamadığım bir şarkı oldu bugünlerde.

İnternette yaptığım ufak araştırma sonucu bu büyüleyici sözlerin sahibi konusunda kesin bir yargıya varamadım. 17. yüzyıl âşık edebiyatının önemli şairlerinden Karacaoğlan’a ait olduğu iddia edilen, aynı isme sahip benzer şiirler var. Bazı sitelerde Badem’in yorumladığı şarkı sözleri de küçük farklarla Karacaoğlan şiirleri arasında geçiyor. Badem’in özellikle de ilk dönemlerinde Karacaoğlan şiirlerini yorumlamış olması da bu şiirin Karacaoğlan’a ait olduğu iddiasını güçlendiriyor. Zaten aksi yönde bir iddia da yok.

Yüzyıllar sonrasına böylesine güzide bir eser bırakan Karacaoğlan’ı rahmetle anıyorum. Sizlere de ‘Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber’i tavsiye ediyorum.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber