Öğretmenler Günü ve Tarihçesi

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

11 Kasım 1928 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ unvanını vermiştir. 24 Kasım 1928 tarihinde yayınlanan Millet Mektepleri Talimnamesi ile bu unvan resmileşmiştir. Dolayısıyla, Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmen’ unvanının verildiği tarih olan 24 Kasım, 1981 yılından bu yana 36. kez ülkemizde ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanıyor.

Öğretmenler günü, dünyanın birçok yerinde kutlanan ve hatta bazı ülkelerde resmi tatil olarak ilan edilen bir gün. Ortak kültür ya da tarihe göre hemen her ülkede farklı günler öğretmenler günü olarak kabul edilmiş. Çoğu ülkede, 1994 yılından bu yana, UNESCO’nun tavsiyesiyle 5 Ekim öğretmenler günü olarak kutlanıyor.

Dünyadaki siyasi otoritelerin kurtuluşu ulus devlet sisteminde gördüğü bu düzende, ulus devlet olunmasını sağlayacak en büyük ve en önemli unsur olan öğretmenlere verilen değerin gösterilmesi açısından; farklı tarihlerde de olsa hemen her ülkede ‘öğretmenler günü’ olarak belirlenmiş bir gün bulunuyor.

Her ne olursa olsun, bir insanın toplumda birey olarak var olabilmesi öğretmenleri ile mümkündür. Ben de bu vesileyle, görevlerini fedakarlıkla yapan tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyorum. Umarım, ülkemizin geleceği öğretmenlerimizin gözlerindeki ışıltılar kadar aydınlık olur!

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Öğretmenler Günü ve Tarihçesi