Alexa Sıralaması Hakkında Bilgiler

Alexa Sıralaması Hakkında Bilgiler
avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Alexa Sıralaması Hakkında Bilgiler

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün ki konumuz alexa ‘nın sitelerimiz için önemini sizlere anlatmaya çalışacağım. Takılmış olduğum forumlarda Alexa konusu bir hayli geçmektedir. İşte Alexa değerim düşmüyor, Neden geriliyorum. Yada nasıl düşürülür gibi konular webmasterforumlarında sık sık karşımıza çıkan konulardan bir tanesi diyebiliriz. Burada ben sizlere Alexa yı nasıl düşürebilirim , yada Alexa düşürülür tipi açıklamalardan ziyade bu işin aslını elimden geldiğince sizlere aktarmaya çalışacağım. Bir çok webmaster‘ci arkadaşımızın yapmış olduğu en büyük hatalardan bir tanesi toplist sayesinde alexa ‘nın düşme mantığı. Böyle bir şey söz konusu bile değildir. Çünkü Alexa toplist değildir. Sitelerinizi hit durumunuza görede sıralandırmaz. Peki bu işlem nasıl gerçekleşir.

1- Alexa ‘nın geliştirmiş olduğu algoritma sayesinde siteleri belli bir kriter sırasına koyar.

Örnek : Ülkemizde pek yatkın olmasada dış ülkelerin domain alım satım, Reklam alım satım, Site satışlarında Alexa sıralaması son derece önemlidir. Çünkü Alexa sıralaması ” sitenizin değerini gösteren bir araç biçimidir. Bunun sayesinde kişiler siteleri almak yada sitelere reklam vermek ister.

Bu Alexa ‘nın Sahibi Kim, Ne iş yapar ?
İnternet üzerinden edinmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda amazon.com şirketinin olarak gözükmüş olsada, en büyük hissedarlarından ( pay sahibi olarak ) Microsoft gözükmektedir. Peki Madem En büyük hissedar ve pay sahibi Microsoft ise neden geri planda kalıyor diye düşünebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki gibi bir örnek verebiliriz diye düşünüyorum.

Örnek : Günümüz çağında Microsoft işletim sisteminin Dünya üzerinde %99 luk bir sınıfı içerisinde barındırdığı için olabilir. Bunun nedeni ise, Alexa kişisel mahremiyet verilerini toplamaktadır. Bu yüzden Microsoft bizim mahremiyetimize girmiş bilgilerimizi topluyor söylemlerinden uzak durmak için arka planda duruyor diyebiliriz.

Alexa ” Veri Toplama Merkezi ” = Microsoft ” Kişi bilgilerinin mahremiyetlerine sızma ” Biraz ağır bir itham olsada böyle olduğunu düşünüyorum.
Alexa Sitelerimiz için iyi midir ?

Bunu siz değerli kullanıcılarımız için basit bir yolla anlatmaya çalışacağım. Günümüzde Türkiye üzerinde Acun ILICALI ‘yı tanımayan hemen hemen yok diyebiliriz. Yapmış olduğu yada Sunmuş olduğu programlar ‘ın Reyting ‘leri alt üst ettiğini hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Çünkü 7 ‘sinden 70 ‘ine takip edeni mevcut. Alexa ‘da bunun gibi bir reyting sistemi diyebiliriz. Takip edenleriniz ‘in ne kadar uzun süre sitelerinizde durursa, Siteniz üzerinde gezinme işlemi yaparsa Alexa tarafından kalite popülerliğinizin artmasına neden olur. Buda sitenizin ne kadar kaliteli bir site olduğunu dile getirir. Buradan anlayacağımız Alexa sitelerimiz için iyi olmak ile beraber bir o kadarda önemlidir diyebiliriz.

Alexarank nedir ? Neye göre belirlenir ?

Aktarmış olduğum Bu makalenin başında da dediğim gibi, alexa toplist mantığı ile çalışmayan bir sitedir. Alexa ‘nın kabul ettiği kalite ve kriterlerine göre faktörleri mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak ;

1- Visitor loyalty – Ziyaretci Bağlılığı : Sitenizi takip eden kişilerin sürekliliği, sürekliliği derken bir kişi sürekli olarak bir siteyi takip ediyor ve hep aynı ip üzerinden ziyaretlerini gerçekleştiriyorsa, o site ” popüler olmuş, ilgi çeken, önemsenmiş, vb” marka olma yönünde ilerlediğini söyleyebiliriz.

2- Visits duration – Ziyaretcilerin Kalma Süresi : Ziyaretcilerin ne kadar uzun süre sitenizde kalıyorsa o sitenin içeriği kalitelidir ki ziyaretciler hemen sitelerinizi terk etmiyor. Buda Alexa için çok önemli bir faktördür.

3- Sayfa Görüntülenme : Sitelerinizin sayfaları ne kadar çok görüntüleniyor, izleniliyor yada takip ediliyorsa o site kaliteli olmaya aday bir sitedir diyebiliriz. Buradanda bir önceki Visits duration ” ziyaretcilerin kalma süreleri etkiliyor diyebiliriz.

4- Tekil Hit Durumu : Bence buradaki arkadaşlarımız eğer bu yazımızı okumuşlarda en çok tepki göstereceği maddelerden bir tanesi diyebiliriz  Çünkü alexa hit durumuna göre alexa değerinizi belirlemez. Alexa sitelerin üzerindeki kullanıcıların bağlılığına ve ne kadar uzun süreli sitelerde durup, site içerisinde gezinme sistemi ile çalışmaktadır. İsterse günlük 500.000 Tekil kullanıcılı bir siteniz olsun. Sitelerinize girip hemen çıkıyorlarsa alexa değeriniz pek düşmez. Çünkü spam modunda gözükür. Buda başarı değildir. Başarı günü birlik olmayacağı gibi, süreklililik kavramıyla ön plandadır. Burada en önemli husus, sitelerdeki içeriklerinizi kullanıcıların beğenecekleri tarzda, anlayabilecekleri bir tarzda, kullanıcıları sıkıntıya düşürmeden eğlenceli bir şekilde yapmaya özen göstermeye çalışmalı ve o kullanıcının sitenizi bir kenara yazmasını tekrar ziyaret etmesini sağlayabilirseniz alexa tarafından siteniz özel ve kalite sıralamasında yer alacağından şüpheniz olmasın.

5- Bookmarking – Doğrudan giriş faktörü : Doğrudan giriş dediğimiz olay, Sitelerinizi arama motorlarından ziyade direk sitelerinizin link’ini yazarak sitenize giriş sisteminden bahsediyorum. Bu durum alexa için önemli sınıflar arasında yer almaktadır. Bu duruma örnek verebileceğimiz en büyük örneklerden ” FacebookYoutube ” gibi siteler’e girerken bir çoğumuz arama motorlarından ziyade direk sitenin linkini yazıp girmeyi tercih ederiz.


Burada sizlere belirtmek istediğim çok önemli bir konu var.

X SİTESİ : ALEXA DEĞERİ : 100.000

Y SİTESİ : ALEXA DEĞERİ : 50.000

Buradan şunu anlayabiliriz. Y Sitesinin Alexa değerinin sizden iyi olmasına rağmen bu sizin kullanıcılarınızdan fazla anlamına gelmemektedir. Sadece sizin sitenizden daha kaliteli anlamına gelmektedir. Karıştıran arkadaşlar için böyle bir örnek vermek istedim.

Alexarank bana ne gibi fayda sağlar ?

Kaliteli siteleri google her zaman ön planda tutmak istemiştir. Farklılık yaratacak siteleri Google Ön plana alarak kalite siteler ile çöp siteleri birbirinden ayırmak ister.  Bu da sitelerinizin her zaman google arama motorlarında hep ön sıralarda olacağınızın anlamına gelmektedir. Bu yüzden Alexarank siteleriniz için her zaman önemlidir.

Sıradaki içerik:

Alexa Sıralaması Hakkında Bilgiler