Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi

avatar

internetblogu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye gelişmekte olan ülke sıralamasından bir üst kademeye geçerek gelişmiş ülkeler arasında yerini çoktan aldı. Bu süreçte de bünyesinde barındırdığı şirketler ve şirket sahipleri büyük yatırımlar ile bütçesini genişletti. Bu yazımızda sizler için Türkiye’nin en zengin 10 şirket ve sahipleri kimledir bundan bahsedeceğiz. Eğer sizde Türkiye’nin en zengin şirketlerini ve bu şirketlerin sahiplerini merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

 1. TP ( Türkiye Petrol Rafineleri)

Geçtiğimiz dönemde liderliği elinden BOTAŞ’a kaptıran Tüpraş bu yıl yeniden listenin ilk sırasında yerini aldı. Net satış rakamları 34,9 u bulan şirket listenin birincilik koltuğunda oturuyor. Şirket sahipleri ise bilindiği üzere Koç holding.

 1. Enerji Piyasaları İşletme A. Ş

Enerji piyasalarını düzenlemede görev alan EPİAŞ 33,2 milyarlık yıllık net satış ile listede ikinci sırada yer alıyor. Firmanın yönetim kurulu başkanlığında ise Fatih Dönmez yer alıyor.

 1. Petrol Ofisi A.Ş

Petrol alanında dağıtım hizmeti veren şirket yıllık net satış rakamı ile listenin 3. Sırasında yer alıyor. Şirket sahibi geçtiğimiz döneme kadar Doğan Holding iken şirket %54.17 hissesini Avusturyalı gruba satmış bulunmaktadır.

 1. Botaş ( Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş)

Geçen dönemde listenin ilk sırasında yer alan Botaş bu yıl sıralamada 4. Sıraya düşerek yerini Tüpraş’a kaptırdı. Toplamda 29,5 milyar liralık net satış rakamına ulaşan şirket Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak devletin şirketleri arasında yer alıyor.

 1. THY ( Türk Hava Yolları A.O)

1933 yılında TBMM tarafından kurulan Türk Hava Yolları listede ilk onda yer almaktadır. Türkiye’nin en zengin 10 şirket ve sahipleri arasında yer alan THY’ı 2005 yılında özelleştirilerek %24 ü yabacılara %51’ özel kişilere % 26 sı da hala devletin elinde olan bir şirkettir.

 1. OPET Petrolcülük

16 yıldır Türkiye’de hizmet veren şirket en zengin şirketler arasında bu yıl 6. Sırada yer almıştır. Öztürkler Limited şirkete ait olan firmanın sahibi Fikret Öztürk ve eşi Nurten Öztürk’tür.

 1. BİM Birleşik Mağazalar

Toptan fiyatına perakende satış yapan ve oldukça indirimli ürünler ile halkın yüzünü güldüren firma listemizde 7. Sırada yer almaktadır. Türkiye’nin en zengin 10 şirket ve sahipleri arasına giren BİM^’in sahibi Mustafa Latif Topbaştır.

 1. Ford Otomotiv

Listemizde 8. Sırada yer alan Ford otomotiv hızlı ilerleme gösteren şirketler arasındadır ve KOÇ holding bünyesinde hizmet vermektedir.

 1. Türkiye Elektirik Ticaret ve Tahattüdü

Devlet kurumu olarak hizmet veren şirket hızlı bir yükselme ile 9. Sıraya girmiştir.

 1. Shell – Turcas

Son sırada yer alan firma Aksoy Holding bünyesinde hizmet sağlamaktadır.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi