Esaretin Bedeli Filmi Oscar Aldı Mı?

avatar

Engin korkmaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Esaretin Bedeli filmi Oscar alıp almadığı konusu arkadaş ortamlarında ve sosyal medya platformlarında uzun yıllardır tartışılıyor. Unutulmaz filmler arasında yer alan Esaretin Bedeli filmi yıllardır en iyi film olarak ifade edilmiştir. Çok güçlü bir rakibi çıkmadığı sürece de uzun yıllar boyunca da büyük bir çoğunluk için en iyi film olarak kalmaya devam edecektir.

Birçok kişi ilk duyduğunda inanmak istemese de Esaretin Bedeli Filmi Oscar Ödülü almamıştır. Esaretin Bedeli filminin Oscar Ödülü almadığını ilk kez öğrenen kişiler, ödüllerin hangi kriterlere göre verildiğini sorgulamaya başlayabiliyorlar.

Esaretin Bedeli Neden Oscar Almadı?

Filmin çıktığı yıllara geri dönecek olursak Esaretin Bedeli filminin Oscar adayı olarak gösterildiği yıllarda birbirinden başarılı iki filmin de aday gösterildiği dikkatlerden kaçmıyor. Bu filmler Forrest Gump ve Pulp Fiction olarak karşımıza çıkıyor.

1997 yılında Esaretin Bedeli 7 dalda Oscar Ödülleri için aday gösterilmesine rağmen Oscar alamamıştır. 97 yılında düzenlenen ödül töreninde en özgün senaryo ödülü Pulp Fiction, en iyi film ödülü ise Forrest Gump fimlerine verilmiştir. Ayrıca Forrest Gump filminin farklı dallarda 6 ödülü daha alması uygun görülmüştür.

Esaretin Bedeli IMBD Başarısı

Aradan geçen yıllar sonrasında filmlerin değerlendirilmesinde en önemli platform olarak görülen IMBD’de Esaretin Bedeli filmi birinciliği kimseye kaptırmıyor. Pulp Fiction ve Forrest Gump filmleri de günümüzde IMBD’nin en üst sıralarında yer alan filmler arasında olmasına rağmen Esaretin Bedeli filmi insanlar için ayrı bir konumda bulunmaktadır.

Film yorumcularına göre ise 1994 yılında Hollywood’da birbirinden değerli filmlerin yapıldığı ve bu sebepten dolayı Esaretin Bedeli filminin ödül almadığı ifade ediliyor. Farklı bir yılda aday gösterilmiş olsa Oscar almaması ihtimalinin bulunmadığının da altı çiziliyor.

Öte yandan Esaretin Bedeli filmini öne çıkarırken Pulp Fiction ve Forrest Gump filmlerini es geçmek büyük bir haksızlık olacaktır. Dünya sinema tarihinde akıllara kazınan ilk 10 film arasında mutlaka bu 3 film yer alacaktır. Uzun yıllar geçecek olsa da bu filmlerin insanlar üzerinde bırakmış olduğu etkinin silinmesi hiç bir zaman mümkün olmayacaktır.

Sıradaki içerik:

Esaretin Bedeli Filmi Oscar Aldı Mı?