Güneş Motel Olayı Nedir?

 • internetblogu

Devlet Bahçeli, 26 Ağustos’ta erken seçim yapılması teklifiyle kamuoyunun karşısına çıktıktan sonra 24 saat dahi geçmeden seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağı duyuruldu.

CHP’den 15 Milletvekili İYİ Parti’ye Geçti

Bu gelişmelerin ardından siyasi partiler için kritik günler başladı ve her an farklı bir gelişme yaşandı. Meral Akşener‘in Genel Başkanlığını üstlendiği İYİ Parti’nin seçimlere katılım durumu bu günlerin en önemli tartışma konusu oldu. Cumhurbaşkanlığı’na aday olabilmek için iki seçenek bulunuyor. TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak birisi gösterilebiliyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen kişinin halktan 100.000 imza toplaması gerekiyor.

Kamuoyunun önemli bir kesiminde iktidar kanadının bir şekilde İYİ Parti’nin seçimlere katılmasını engelleyeceği konuşuluyordu. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarihi bir karar verdi ve İYİ Parti’nin TBMM’de grup kurması için gereken 15 milletvekilinin CHP’den istifa ederek İYİ Parti saflarına katılmasını sağladı. Bunun üzerine açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun tavrının her türlü takdirin üzerinde olduğunu belirtti. Bu duruma cumhur ittifakını oluşturan iktidar partisi AKP ve MHP dışında ciddi bir itiraz yükselmedi. AKP kurmayları bu durumu 1977 yılında yaşanan ve Türk kamuoyunda büyük ses getiren Güneş Motel Olayı‘na benzetti. Öte yandan İYİ Parti’nin Twitter hesabı üzerinden AKP hesabı etiketlenerek gönderilen mesaj sosyal medyada gündem oldu.

TBMM’de Partiler Nasıl Grup Kurabilir

TBMM’de grup kurmak için gereken tek şey, aynı siyasi partiye mensup 20 milletvekilinin bir araya gelmesidir. 20 milletvekili bir araya geldikten sonra TBMM Başkanlığı’na dilekçe ile başvurarak meclis gruplarını oluşturabilirler. İYİ Parti ilk kurulduğu dönemlerde CHP ve MHP’den istifa edenlerden oluşan 5 milletvekili bulunuyordu. TBMM’de grup kurmaları için ihtiyaçları olan 15 milletvekili de CHP desteği ile oluştu.

YSK’den İYİ Parti Açıklaması

CHP’nin hamlesi üzerine gözler YSK’den yapılacak açıklamaya çevrildi. 22 Nisan Pazar günü YSK Başkanı Sadi Güven seçime katılma yeterliliğine sahip 10 siyasi parti bulunduğunu ve İYİ Parti’nin de bu 10 partiden biri olduğunu açıkladı.

Buna göre, seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partiler şu şekilde:

 • Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
 • Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)
 • Büyük Birlik Partisi (BBP)
 • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
 • Demokrat Parti (DP)
 • Halkların Demokratik Partisi (HDP)
 • İYİ Parti
 • Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)
 • Saadet Partisi (SP)
 • Vatan Partisi

Güneş Motel Olayı Nedir?

CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi olayı başını AKP’nin çektiği bazı çevreler tarafından 1977 yılında yaşanan Güneş Motel Olayı’na benzetildi. Peki 11’ler Olayı olarak da bilinen Güneş Motel Olayı nedir?

5 Haziran 1977’de yapılan genel seçimlerdeki başarısına rağmen tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamamıştır. Bundan dolayı dönemin CHP lideri Bülent Ecevit oluşturduğu azınlık hükümeti ile güven oyu alamamış ve hükümeti kuramamıştır. Sonrasında Süleyman Demirel’in önderliğindeki Adalet Partisi, MSP ve MHP ile 2. Milliyetçi Cephe hükümetini kurmuştur.

11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimlerde CHP’nin başarısı artarak devam edince, dönemin CHP lideri Bülent Ecevit, İstanbul Belediyesi’ne ait Florya’daki Güneş Motel‘de 11’i Adalet Partisi milletvekili olan 12 vekil ile görüşmüş ve Adalet Partisi’nden istifa etmelerini sağlamıştır. Bunun üzerine 12 vekilin desteği ile 41. hükümet düşürülmüş, ardından 42. hükümet yine Bülent Ecevit önderliğinde kurulmuştur. Bu olay yaşandığı dönemde kamuoyunda büyük ses getirmiş ve AP lideri Süleyman Demirel başta olmak üzere bir kesimin yoğun tepkisine neden olmuştur.