Kot Pantolon’un Tarihçesi

Kot Pantolon'un hikayesi, tarihçesi. Blue Jean ve Denim nedir? Jean'e neden 'Kot' diyoruz?
  • internetblogu

Kot pantolonlar hemen her yaştan ve her kesimden insanın günlük hayatta tercih ettiği ve sıklıkla giydiği bir kıyafettir. Teknolojinin de her alanda gelişmesi ile birlikte kumaşlara gerekli miktarda elastan karıştırılması sonucu daha esnek ve rahat bir hâl almıştır. Yoğun bir ilgi görüyor olmasından dolayı kot ceket, kot gömlek gibi farklı formlarda da tüketici ile buluşmaya başlamıştır. Bugün, Türkiye’nin de dâhil olduğu birçok ülkede kot daha doğrusu denim kumaş ile üretilen kıyafetler yoğun ilgi görmektedir ve tekstil piyasasında hatırı sayılır bir yere sahiptir.

Kot Pantolon İlk Defa Ne Zaman ve Nerede Üretildi?

1850’li yılların ortalarında bugün hala çok önemli ve bilinen bir denim üreticisi ve perakendecisi olan Levi’s mağazalarının kurucusu Levi Strauss ABD’ye altın aramak için gelen madencilerin ihtiyaç duyduğu dayanıklı bir pantolon üretme fikrinden hareketle zaten yapmakta olduğu çadır ve araba örtüsü ticareti sebebiyle elinde bulunan kalın kumaştan bir pantolon tasarladı. Ufak tefek sorunlar dışında madencilerin ihtiyacını karşılayan bu modeli zamanla daha da geliştirdi ve talebe uygun hale getirdi.

Kot Pantolon Nasıl Üretilir? Diğer Kumaşlar ve Kot Arasındaki Fark Nedir?

Kot pantolon dokuma yoluyla üretilir. İplikler birbirine dik olarak konumlanır ve birbirinin arasından geçer. Bunun yanı sıra iplikle olabildiğince sık dokunur.

Denim kumaşı diğer kumaşlardan ayıran en önemli fark; diğer kumaşlarda boyama işlemi dokumadan sonra yapılmasına rağmen denim kumaş üretilirken ipliklerden birinin dokumaya boyanmış halde girmesidir. Bundan dolayı rengi daha geç solar ve daha dayanıklıdır.

Denim kumaşlara mavi rengi İndigofera bitkisinden elde edilen bir boya verir. Ancak günümüzde bu bitki yok denecek kadar az olduğundan dolayı bu renk kimyasal işlemler sonucu elde edilir.

Denim Kumaşa Neden Kot Diyoruz?

1940’lı yılların sonunda Türkiye’de tekstil işiyle uğraşan bir girişimci olan Muhteşem Kot, bir dizi terzilik eğitimi için Fransa’ya gider. Orada Blue Jean olarak anılan kumaşı görür ve Türkiye’de işçi ve köylü için biçilmiş kaftan olduğuna inanır. Türkiye’deki firmasının da ismi olan Kot, 1950’li yıllardan itibaren Türkiye’de üretilir ve ilk olarak Ankara’da Saman Pazarı ile İstanbul’da Karaköy’de satılmıştır. Sonraki yıllarda hemen her kesim tarafından sevilmiş ve giyilmiştir. Bunu gören firmalar da çeşitli işlemler aracılığıyla denim kumaş üzerinden bir moda geliştirmişlerdir.

Yani, bugün Türkiye’de denim kumaşa kot deniyor olmasının sebebi bu kumaşı Türkiye’ye getiren, tanıtan ve ticaretini yapan girişimci Muhteşem Kot’un soyadı, aynı zamanda markasının adıdır.

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ