Adli Sicil Kaydı Nedir? Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Bu yazımızda adli sicil kaydı nedir, sabıka kaydı ne işe yarar ve nasıl alınır konusuna değiniyoruz.
  • internetblogu

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli sicil kaydı, halk arasında sabıka kaydı olarak adlandılır. Adalet Bakanlığı tarafından verilen bu belgede belli bir sınırın üzerinde aldığınız cezalar yer alır. Adli sicil kayıtları kişiseldir. Birinci derecede yakınlarınızın ya da herhangi bir şekilde bağlantılı olduğunuz insanların bilgileri hiçbir şekilde yer almaz.

Sabıka Kaydı Nerelerde Kullanılır?

Adli sicil kayıtları ülkemizde daha çok iş başvuruları esnasında isteniyor. ABD gibi bazı ülkelerde adli sicil kaydının (arrest record) istenmesi hükûmet tarafından yasaklanmış. Gerekçe olarak da işe alım esnasında suç geçmişi olan insanlara diğer adaylarla aynı koşullarda yaklaşılmadığı görüşü öne çıkıyor.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Adli sicil kaydı yakın sayılabilecek bir zamana kadar yalnızca adliyeler aracılığı ile alınabiliyordu. Adliyede görevli memura kısa bir dilekçe verilerek birkaç dakika içinde belge edinilebiliyordu.

Teknolojinin gelişmesi ve devlet kurumlarının da çağa ayak uydurması ile birlikte birçok resmi belgenin edinilmesi kolaylaştı. Türkiye’de de e devlet kapısı üzerinden adli sicil kaydı belgesi oluşturulabilir. Bunun için turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra şu adrese tıklamanız yeterli.