web analytics

Yarı Zamanlı Çalışma Tavsiyeleri

  • internetblogu

Özellikle öğrenciler, yarı zamanlı çalışmak isteyebilirler. Peki neler yapabilirler?

  • Özellikle network marketing denilen, sembolik bir ürün satma vasıtasıyla bir ağ oluşturmak suretiyle, satış yapılan kişileri de bu zincirin bir halkası yaparak para kazanma işini yapıp da yüzü gülen kimseyi henüz görmedim. Saadet zinciri olarak bilinen bu sistemde kurgu tamamen zincirin en üst halkasındakilerin kazanmasına yönelik. Özellikle öğrencilerden üniversitenin ilk yıllarında bu yolla para kazanmaya çalışanlar oluyor ve çoğu da ne yazık ki eli boş dönüyor.
  • Onun dışında boncuk dizmek, paket yapmak, vs. gibi bazı yollardan da bahsedildiğini bu konularda oluşturulan bloglarda sıklıkla görüyorum. Ancak yoğun bir istihdam gerektiren bir sektör olmadığı için daha çok tanıdıklarınızın bu tür bir elemana ihtiyacı varsa onlarla iletişime girerek bu tarz işleri yapabilirsiniz. Tabii satış yapabileceğiniz sosyal çevreniz varsa, bu konuda bilgili ve yetenekliyseniz tesbih, kolye, küpe gibi hediyelik eşya ya da takı yaparak ve yaptığınız takıları bağımsız olarak satarak para kazanabilirsiniz.
  • En çok tercih edilen para kazanma yöntemlerinden biri de broşür dağıtmak. Özellikle büyük şehirlerde bu konuyla alakalı ilanlara sıklıkla rastlayabilirsiniz. Biraz yorucu ve biraz da sıkıcı olabilir. Size uzatılan bir broşür karşısında gösterdiğiniz tavrı düşünürseniz neden sıkıcı olabileceğini anlarsınız. Ayrıca çok iyi ve düzenli bir gelir de getirmeyebilir. Ama yine de hiç yoktan iyidir.
  • Gelelim öğrencilerin büyük bir hevesle başladığı ama hüsranla sonuçlanan bir başka sektöre: anketörlük! Anketörlük sanıldığı kadar basit değildir. Sokaktan birkaç kişi çevirip de birkaç soru sorarak birkaç dakika içinde çözebileceğiniz bir mesele olmuyor her zaman. Olsa da anket başına çok çok düşük bir ücret alıyorsunuz. Kazanç getiren işler biraz da uzun ve zorlu oluyor. Ciddi araştırmalar yapan ciddi araştırma şirketleri anket başına çok daha yüksek ödemeler yapıyorlar. Ancak onların da bazı şartları oluyor. Örneğin şu mahallede şu kadar kişiyle görüşeceksiniz; bir sokakta en fazla 2 binaya gireceksiniz; bir binada en fazla 1 daire ile görüşeceksiniz; sokakta görüşme olmayacak, herkes ile adresinde görüşeceksiniz; telefon numarası almak zorunlu olacak; şu şu yaş aralığında şu kadar kişiyle, şu şu yaş aralığında bu kadar kişiyle görüşülecek vs. Evine tanımadığı insanlar gelen, telefon numarası isteyen ve garip sorular soran gençlere ev sahibinin gösterdiği tepkinin yarattığı moral bozukluğuyla kaçan hevesinizden bahsetmiyorum bile!
  • Borsadan para kazanabileceğinizi iddia edenler olsa da kalifiye bir borsacı değilseniz hiç bulaşmamanızı tavsiye ederim. Zira normal bir işte çalışarak kazanmak çok daha kolay olabilir.
  • Öğrenciyseniz ve az da olsa düzenli bir gelirim, belli bir işim olsun diyorsanız tek tavsiyem kurumsal bir firmada yarı zamanlı biri iş bulmanız olacak. Hazır giyim firmaları ya da zincir restoranlarda yarı zamanlı iş arayan öğrencilere kolaylıklar sağlanıyor. Bu çalışma şekli hem öğrencilerin işine geliyor, hem de firma yetkililerinin. Daha öğrenciyken sigortanız yatmaya başlar, çalışma saatleriniz okul durumunuza göre ayarlanır, profesyonel hayattan önemli referanslar edinirsiniz, okulda öğrendiklerinizi arkadaşlarınızdan önce pratikte görme şansını yakalarsınız ve daha bir sürü şey.