Mirasçılık Belgesi Nedir? Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Mirasçılık belgesi nedir, veraset ilamı nasıl alınır gibi konuları işliyoruz.
  • internetblogu

Geçtiğimiz günlerde E Devlet platformu üzerinden erişime açılan bir hizmet Türkiye’nin gündemine oturdu. Adalet Bakanlığı sistemleri üzerinden sağlanan hizmet çevrimiçi olarak e devlet üzerinden alınabiliyor.

Yapılan açıklama şöyle:
“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve “Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.”

Mirasçılık Belgesi Nedir?

Veraset İlamı kamuoyunda mirasçılık belgesi olarak da biliniyor. Belge aracılığı ile eğer size bir miras kalmışsa bu konu ile ilgili bilgilere erişebiliyorsunuz.

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Daha önceki yıllarda devlet kurumları aracılığı ile alınabilen bu belge Adalet Bakanlığı’nın kısa bir süre önce turkiye.gov.tr adresi üzerinden kullanıma açtığı hizmet ile birlikte çevrimiçi olarak da alınabiliyor. Evinizden ya da ofisinizden, internet erişimi olan herhangi bir yerden yerinizden dahi kalkmadan bu belgeyi alabilmek için e devlet kapısına giriş yaptıktan sonra şu adresten TC kimlik numarası ile alabilirsiniz.

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ