web analytics

Facebook Adım Adım Takip Ediyor

  • internetblogu

Geçtiğimiz günlerde Facebook adı bir dizi skandalla gündeme geldi. Öyle ki kullanıcılar #deletefacebook etiketi ile bir kampanya bile oluşturdular. Elon Musk‘ın da bir Türk Twitter kullanıcısının mesajının ardından şirketlerine ait Facebook sayfalarını silmesi ile Türk kamuoyu bu kampanya ile yakından ilgilendi.

Sonrasında dünyanın en zengin genç insanları arasında üst sıralarda kendisine yer edinmiş olan Facebook’un patronu Mark Zuckerberg‘in de itiraf ettiğine göre 2 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan Facebook, yaklaşık 50 milyon kullanıcısının bilgilerini İngiltere merkezli bir veri analiz şirketi olan Cambridge Analytica ile paylaştı.Bilindiği kadarı ile veriler ABD başkanlık yarışında Donald Trump lehine kullanıldı. Bu durum ortaya çıktıktan sonra tüm dünyada ses getirdi ve süreç Mark Zuckerberg’in ABD Senatosu’na ifade vermesi ile devam etti. Soruşturma sonunda Facebook milyarlarca dolar ceza ödemek zorunda kalabilir.

İnsanlar aslında her zaman internet, bilgisayar ya da cep telefonları aracılığı ile takip edildiklerini düşünürler. Bu düşüncelerinde haklıdırlar. Bu takibin sınırını merak ederler. Tüm bu gelişmeler ışığında özellikle Facebook ve Google gibi dünya internet kullanıcılarının hemen hemen tamamına hizmet veren şirketlerin özel hayatımız hakkında bildikleri bir kez daha gündeme geldi.

Size bir iyi bir de kötü haberimiz var.

Kötü haber; Facebook sandığınızdan çok daha fazla kişisel bilgiyi izliyor ve kayıt altına alıyor.

İyi haber; Facebook’un hakkımızda kayıt altına aldığı her şeyi görebiliriz.

Facebook’un İzleme Kayıtlarını Nasıl Görebilirsiniz?

Facebook arşivi nasıl indirilir sorusunun cevabını arıyorsanız lütfen okumaya devam edin. Eğer bir Facebook hesabına sahipseniz sizin hakkınızda kaydedilmiş tüm bilgileri tek bir sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Bunun için,

  • Facebook hesabınıza giriş yapın.
  • Sonra sağ üst köşedeki açılır menüden Ayarlar bağlantısını tıklayın.
  • Sol taraftaki menüdeki ‘Genel’ kategorisinin içinde olduğunuzdan emin olun.
  • Son olarak ‘Facebook verilerinin kopyasını indir’ seçeneğine tıklayın.

    Facebook Veri Kopyası

  • Sonrasında açılacak olan sayfada Arşivi İndir butonuna tıklayın.
  • Şifrenizi yeniden girin ve bekleyin.

1 saatten daha kısa bir sürede arşiviniz hazırlanacak. Dosyalarınız hazır olduktan sonra kayıtlı e posta adresinize ve Facebook profilinize bir bildirim gönderilecek. Bildirime tıklayarak dosyalarınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Hesabın aktifliği ve yoğunluğuna göre birkaç yüz MB’lık bir dosya indirmeniz muhtemel.

Facebook Arşiv İndir

Facebook’ta Hangi Bilgilerimiz Saklanıyor? Facebook Bizi Nasıl İzliyor?

Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosya .zip uzantılı olacak. Arşivinizi en verimli şekilde incelemek için .zip uzantılı dosyanın içindekileri olduğu gibi bir klasöre çıkartın. Çıkardıktan sonra ‘index.htm‘ isimli dosyada sağ tıklayın ve bir internet tarayıcısı ile açın.

Facebook Arşivi .zip Klasörü

Karşınıza Facebook profilinizi içeren bir sayfa gelecek. En üstte isminizi, solda mevcut profil fotoğrafınızı ve hemen altında da gezinebileceğiniz menüyü görebilirsiniz. İlk etapta Facebook profilinize bilerek ve isteyerek verdiğiniz bilgilerle karşılaşacaksınız.

Facebook Arşiv Sayfası

Facebook hesabınızı açtığınız günden bu yana olan tüm mesajlaşmalara ayrıntıları ile ulaşabilirsiniz. Bunun için sol menüden Mesajlar bağlantısına tıklamanız yeterli.

Facebook Arşiv – Mesajlar

Bunun dışında tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı, izin verdiğiniz uygulamaları ve reddettikleriniz de dahil olmak üzere etkinlikleri de ayrıntıları ile görebilirsiniz. Ayrıca gönderdiğiniz ve reddettiğiniz arkadaşlık istekleri ile mevcut arkadaşlarınızı da bağlantı kurduğunuz tarih ile birlikte bulabilirsiniz.

Facebook Arşiv – Arkadaşlar

Bu ve bunun gibi ayrıntılı birçok bilginin yanında ilgi çekici ve bir o kadar da şaşırtıcı kayıtlara da rastlıyoruz. Soldaki menüden ‘İletişim bilgileri’ bağlantısına gittiğimizde karşımızda şoke edici bir liste görüyoruz. Daha öncesinde telefonumuzda kayıtlı oldukları halde şu anda rehberimizde bulunmayanlar da dahil olmak üzere bir şekilde telefonumuzla bağlantısı olmuş tüm numaraları bir liste halinde karşımızda buluyoruz. Ayrıca kişisel cep telefonumuz üzerinde gerçekleşen tüm arama ve SMS kayıtlarının ayrıntılı bir dökümünü görüntüleyebiliyoruz.

Facebook Arşiv – İletişim

Facebook’un reklam politikası da kullanıcıları tarafından başarılı görülen bir algoritmaya sahip. Genellikle insanların ilgi alanına göre reklam çıkmasını sağlayan Facebook’un bunu nasıl yaptığı her zaman merak edilmiştir. Facebook Arşiv ile onu da öğreniyoruz. Tüm reklam görüntülemelerimizi ve hangilerine ne zaman tıkladığımızın ayrıntılı bir listesi bizi bekliyor.

Facebook Arşiv – Reklam

Facebook Takibinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Facebook’un sizi izlemesini istemiyorsanız bunu önlemenin en kolay ve kesin yolu Facebook hesabınızı kapatmak ve bir daha kullanmamak. Hem Facebook’u kullanmak hem de takip edilmemek istiyorsanız maalesef bunun garanti bir yolu yok. Diğer tüm büyük internet şirketleri gibi Facebook da sizi takip etmeye devam edecek!

Bunu sınırlandırmak isterseniz akıllı telefonlarsınız üzerinden Facebook uygulamasını kullanmamak biraz olsun size yardımcı olabilir. Bu sayede telefon rehberinizin kopyalanmamasını ve arama ve SMS kayıtlarınızın da size özel kalmasını sağlayabilirsiniz.