Dünya’nın En Tehlikeli 5 Adası

  • internetblogu

Dünya üzerinde öyle adalar var ki zaman, pasaport ve ulaşım giderlerinin yanı sıra o adalara gitmek cesaret ister. Bu adaların en tehlikeli adalar olarak addedilmesinin en önemli unsur, doğal olayların ve volkanik etkenlerin yanı sıra insanoğlu tarafından kirletilmiş olmasıdır. Hollanda’nın Saba adası fırtınaları yüzünden tehlikeli iken, Yılan adası üzerinde yaşayan zehirli yılanlar ve adanın yılanlar tarafından istila edilmiş olması yüzünden tehlikeliyken diğer adaların çoğu insanların yaptığı biyolojik deneyler ve nükleer silah testleri yüzünden kirletilerek tehlikeli hale gelmiştir. Gitmemeniz gereken Dünyanın en tehlikeli 5 Adası ise,

  1. Japonya, İzu Adaları

Toplam olarak yedi adadan oluşan bu adalar, kuzey ve güney doğrultusunda ikiyüzseksen kilometre boyunca uzanmakta olan volkanik bir kuşağa dahillerdir. Bu adaları tehlikeli yapan durum ise adalardan sürekli olarak sülfür gazının çıkıyor olmasıdır. Sülfür gazının miktarının artması sonucu 1953 ve 2000 yıllarında burada yaşamakta olan yerel halk tahliye edilmiş, fakat 2005 yılında bu adalarda tekrar yerleşime izin verilebilmiştir. Bu yedi adadan biri olan Miyakejima da ise insanlar maskesiz olarak hala dolaşamamaktadır.

  1. Hollanda, Saba

Dünya üzerinde büyük fırtınların bu adadan daha fazla uğradığı bir yer olmadığı gibi 1851 yılından bu yana tam altmışdört adet kasırga bu adanın üzerinden geçmiştir. Kısacası bu ada iki buçuk yılda bir dümdüz olmaktadır. Bu sebeple bu adayı görmek için gitmek istiyorsanız kış mevsiminde gitmeye özen göstermenizde fayda olacaktır.

  1. İskoçya, Gruinarda Adası

Ortalama olarak iki kilometre uzunluğunda ve bir kilometre genişliğinde olmasına rağmen dünyada ki en tehlikeli yerlerden biri olmasının nedeni, İkinci Dünya Savaşı sırasında biyolojik savaşın deneme alanı olarak kullanılmasıdır. Bu şarbon denemeler esnasında toprak, insanoğlu tarafından bir daha temizlenemeyecek şekilde kirletilmiştir. Bu yüzden mümkün ise bu adaya gitmemelisiniz.

  1. Marshall Adaları, Enewak Mercan Kayalıkları

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu adada yaşayanlar Amerika Birleşik Devletleri tarafından tahliye edilmiş ve bu bölge üzerinde 1948 ile 1958 yılları arasında kırküç kez nükleer silah testi yapılmıştır. Radyoaktif atık ve pislikleri bırakması amacıyla inşa edilen beton kubbe halen daha bu ada da durmakta ve insanların yerleşimine 2027 yılında açılması düşünülmektedir.

  1. Komorlar

Ağzına kadar hastalıklar ile dolu olan bir Afrika ada ülkesi oşan Komorlar, sıtma taşıyan sivrisinekler ile dolup taşmaktadır. Kirli olan adanın suyunu, kaynatmadan hiç bir iş için kullanamazsınız. Ayrıca hepatit hastalığının her türlüsü ada da cirit atmaktadır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.