Dizi Önerisi: Narcos

  • Eren

ABD’li internet televizyonu Netflix tarafından yayınlanan bir dizi Narcos. 2017 itibariyle 10’ar bölümden toplamda 3 sezon olarak yayınlandı Her bölüm ortalama 52 dakika. Dizi henüz final yapmadı ve 4. sezonunun çekileceği belirtilmişti. Narcos genellikle her yıl Ağustos ya da Eylül aylarında, bir sezonun tamamını içerecek şekilde yayınlanıyor.

İzlemeyenler için, bu yazımda izleme isteğinizi kaçırabilecek herhangi bir spoiler vermeyeceğim. O yüzden, gönül rahatlığıyla yazının devamını okuyabilirsiniz.

Dizi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Sahneler arasında, anlatılan bölümü ilgilendiren gerçek görüntüler de zaman zaman seyirci ile paylaşılıyor. Dizinin başrollerinde Wagner Moura, Boyd Holbrook ve Pedro Pascal gibi isimler yer alıyor.

Narcos, Kolombiya’da geçen ve daha çok Kolombiya’nın Medellin ve Bogota kentlerinde çekilen bir dizi. İlk sezon dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın yükselişini, ikinci sezon da çöküşünü ve ölümünü anlatıyor. Dizinin üçüncü sezonunda Pablo Escobar’dan kalan yerleri de alarak iyice güçlenen Cali karteli ve çöküşü anlatılıyor. Üçüncü sezonun sonunda verilen bilgiye göre, dördüncü sezonda da Meksika’daki bir başka uyuşturucu kaçakçısı grup olan Juarez Çetesi anlatılacak. Ama geçtiğimiz aylarda ajanslara düşen bir haber ‘dördüncü sezon çekilmeyecek mi’ sorusunu akıllara getirdi. Habere göre Narcos’un çekim ekibinden bir görevli çekim için yer bakmak ve bir ön çalışma için gittiği Meksika’da uyuşturucu çeteleri tarafından vahşice öldürülmüş olarak bulundu. Bunu haber alan oyuncular ve teknik ekip güvenliklerinin sağlanmadığı takdirde yeni sezonda yer almayacaklarını ilettiler. Bu konuda yapılmış yeni bir açıklama yok. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

İlk iki sezonda Pablo Escobar rolüyle Wagner Moura ve Steve Murphy rolüyle Boyd Holbrook biraz daha ön plana çıkarılmış olsa da üçüncü sezonda karşımıza Kolombiya Narkotik Ataşeliği’ne terfi etmiş olarak çıkan ve anlaşıldığı kadarıyla dördüncü sezonda da Meksika’da benzer bir görev üstlenecek gibi görünen Javier Pena rolüyle Pedro Pascal biraz daha göz önünde olacak. Zaten ikinci sezonun sonunda Escobar’ın ölümü ve Murphy’nin görevinin sona ermesiyle iki oyuncu da diziye veda etmişlerdi. Özet olarak Narcos yeni bölümlerinde Javier Pena etrafında dönen olayları izleyeceğiz.

Dizi eğer devam ederse Meksika’daki bölümleri nasıl olacak bilemeyiz tabii ama şu ana kadar Kolombiya’da geçen bölümlerden kısaca bahsetmek isterim. Genel olarak Pablo Escobar Emilio Gaviria’nın ve çevresindeki diğer kaçakçıların yaşamları ve yaptıkları üzerinden ilerliyor dizi. Kolombiya’da o dönemdeki rüşvet çarkını anlatıyor. Hatta üçüncü sezonda Kolombiya Devlet Başkanı’nın seçim kampanyasına Cali kartelinin milyonlarca dolar bağışladığına değiniliyor. Tüm bunlar olurken bir de Narkotik ajanlarının yaşamlarını görmemiz sağlanıyor. Özellikle Escobar’ın ailesinin Escobar’ın yükselişi ve çöküşü sırasında neler yaşadıkları anlatılıyor.

Şu ana kadar 3 sezonda toplam 30 bölüm yayınlanmış olması da izlemenizi kolaylaştırabilir. Şimdiden iyi seyirler.

----