web analytics

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma
  • internetblogu

Diş Beyazlatma

Belirli bir süre sonra dişleriniz çeşitli derecelerde sararmaya ve renk değiştirmeye başlar. Pek çoğumuzun sıklıkla tükettiği çay, kahve, sigara ve benzeri şeyler zaman geçtikçe dişlerinizin sararmasına ve renk değiştirmesine neden olan faktörlerden sadece birkaçıdır. İçtiğiniz sigara, çay, kahve, kırmızı şarap gibi sararmalara neden olan şeylerin miktarına göre dişlerinizin görünüşünde istemediğiniz değişikler olur.

Diş Beyazlatmak (bleaching) dişlerin yüzeylerinde  meydana gelen renkli organik ve mineral maddelerin diş beyazlatma jelleri ile temizlenmesi işlemidir.

Diş beyazlatma için çok değişik ürünler mevcuttur. Piyasada satılan ve bilinçsizce kullanılan bir çok ürünün bilimsel olarak kanıtlanmış beyazlatma etkinliği, yan etkileri ve kalıcılığı tartışmalıdır. Bizim önerimiz, güvenli ve kalıcı bir beyazlatma işlemini deneyimli diş doktorlarına yaptırmanızdır.

Günümüzde beyaz dişlere kavuşmak diş kliniği ortamında sadece 1 saatte mümkün olabilmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Aşamaları

Beyazlatma işleminden önce, dişlerinizin dişhekimi tarafindan temizlenmesi gerekir. Dişler üzerindeki lekelerin çıkartılması, diş taşlarının temizlenmesi gereklidir. Problemli diş ve dişetlerinin tedavisi önemlidir.

Diş beyazlatma (bleaching) karbamid peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır, dişlerin rengi açılır. Beyazlatma işlemi iki sistemle uygulanır.

İlk seçenek diş hekiminin birebir hastaya uyguladığı işlemdir. Muayenehane ortamında dişlere sürülen bir jel ile dişler beyazlatılır. İşlem süresi 1,5 saattir işlem sonunda dişler 5 ton beyazlar.

İkincisi de hastanın kendi dişlerine özel şeffaf bir aparat hazırlanması ile gerçekleştirilir. Beyazlatma jelleri hastaya verilir,evde günde 1-2 saat aparat üzerine uygulanan jel hasta tarafından kullanılır. 6-8 gün içerisinde dişler beyazlar.

Dişlerinizin Beyazlığını Koruma

İşte size yeni beyazlayan dişlerinizi korumak için birkaç ipucu:

  • Yüzey lekelerini çıkarmak ve sararmayı önlemek için, beyazlatıcı diş macunu kullanın.
  • Lekeye neden olan içecekler veya yiyecekleri tükettikten sonra hemen ağzınızı çalkalayın veya dişlerinizi fırçalayın.
  • Kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi leke bırakan içecekleri içmek için pipet kullanın.
  • Mavi veya pembe temelli parlak bir ruj tonunu kullanın. Dişlerinizi daha beyaz gösterecektir. Turuncu veya kahverengi tonlarından kaçının.
  • Beyazlatmayı tekrarlamaya ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin. Kullandığınız beyazlatma yöntemine bağlı olarak, altı ayda bir veya bir yıl veya iki yıl sonra rötuşa ihtiyacınız olabilir. Çok fazla sigara veya kahve içiyorsanız, daha sık rötuşa ihtiyacınız olabilir.