Dikkat! Google Sizi Dinliyor

Teknoloji ile ilgili olan herkesin en az bir kez düşündüğü bir konudur: Google bizi dinliyor mu? Size bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber: evet dinliyor. İyi haber: bunu önleyebilirsiniz!
 • internetblogu internetblogu

Hemen herkesin başına gelmiştir. Özellikle Android cihaz sahipleri herhangi bir yerde bir konu hakkında uzun süre konuşurlarsa birkaç dakika sonra girdikleri internet sitelerinde aynı konu üzerine reklamlarla karşılaşırlar.

Özellikle bir komplo teorisyeni iseniz ya da bu tür ilginç durumlar ilginizi çekiyorsa bu sorunun yanıtı her zaman aklınızı kurcalamıştır.

Google dünyanın en büyük firmalarından biri ve elbette ki bir hayır kurumu değil. Peki nasıl oluyor da birçok hizmeti kullanıcılarına bedava sunarken aynı zamanda da bu kadar çok para kazanabiliyor?

Google Nereden Para Kazanıyor?

Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Google, birçok farklı sektördeki yatırımı ile dikkat çekiyor. 1998 yılında bir arama motoru olarak hayatımıza giren firma özellikle son dönemlerde yaptığı sürücüsüz araba gibi geleceğin teknolojileri üzerine yatırım yapıyor.

Bunun dışında Google’ın çok çeşitli gelir kaynakları var. Bunlardan en önemlisi ve ana gelir kaynağı kuşkusuz Google Adwords programı. Bu programda internet üzerine reklam vermek isteyen firmalar ücreti karşılığı reklamlarını Google’a veriyorlar ve Google da bu reklamları Adsense programına kayıtlı olan web site sahipleri aracılığı ile çeşitli internet sitelerinde yayınlıyor. Bir nevi reklam alım satımı üzerinden para kazanıyor. Bunu yaparken de elinden geldiği kadar kullanıcıların ilgilerini ve davranışlarını takip ediyor. Özellikle Android bir cihaza sahipseniz muhtemelen siz de takip altındasınız.

Google Hangi Bilgileri Takip Ediyor?

Google aslında bilindiği kadarıyla kimseyi gizli olarak takip etmiyor ve kullanıcılara takip etmek istediği özelliklerini hesapları üzerinden kontrol imkanı tanıyor.  Peki Google hangi davranışları takip ediyor?

 1. Arama geçmişi
 2. Konum geçmişi
 3. Cihaz Bilgileri
 4. Konuşma ve Ses Etkinliği
 5. Youtube Arama Geçmişi
 6. Youtube İzleme Geçmişi

Aşağıda vereceğim bağlantı üzerinden kontrolünü sağladığınız zaman siz de hemen her adımınızın Google tarafından kaydedildiğini göreceksiniz. Örneğin konum geçmişine baktığım zaman hangi tarih ve saatte nerede olduğum, bir noktadan diğerine kaç dakikada nasıl ulaştığım gibi ilginç bilgilere rastladım.

Google Takibini Nasıl Engellerim?

Google takibini engellemek her ne kadar çok bilinen bir yol olmasa da oldukça kolay bir işlem. Tek yapmanız gereken Google Etkinlik Kontrolleri sayfasına giderek Google hesabınızla oturum açtıktan sonra verdiğiniz izinleri kontrol etmek. Eğer açık olan ve iptal etmek istediğiniz bir izniniz varsa bunu başlıkların sağında bulunan butonlar aracılığı ile kolaylıkla halledebilirsiniz.

 • Seckin
  2 sene önce

  İçerik gibi içerik 🙂

  27
  • burak
   2 sene önce

   Adamlar yazıyor.

   28